Německo chce zavést Unii stability v rámci celé EU

Německo intenzivně pracuje na vytvoření Unie stability, řekl Wolfgang Schäuble Českému rozhlasu a dalším zahraničním novinářům v předvečer setkání ministrů financí ze států eurozóny. K reformě by mělo dojít prostřednictvím změn Lisabonské smlouvy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble | Zdroj: ČTK

Proto nyní německá vláda pracuje spolu s ostatními na tom, aby došlo ke zpřísnění pravidel pro společnou měnu prostřednictvím Unie stability.

Podle Wolfganga Schäubla by bylo ideální přesunutí větších pravomocí z národních států na evropskou komisi.

„ Ale musíme mít na paměti, že v Unii je 27 států a změny v evropské smlouvě musí schválit všech 27 států. A jsou takové, které se obávají ztráty suverenity nebo prosazují referendum," podotkl.

Německý ministr financí chce, aby ke změnám přistoupily všechny země Unie. Ale v případě neprůchodnosti jsou podle něj možné i alternativní cesty, tedy schválení změn pouze zeměmi, které už jednotnou měnu mají.

Berlín a Paříž chtějí návrhy představit ještě před evropským summitem, který se sejde 9. prosince.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme