Výrobce fotoaparátů Kodak bojuje o přežití

Slavný výrobce fotoaparátů Kodak chce údajně požádat o ochranu před věřiteli a vydražit své patenty. 131 let stará společnost zatím nechce zprávy o hrozícím bankrotu komentovat. V odborných kruzích se o této možnosti ale mluví už delší dobu a dnes tuto zprávu více méně potvrdil renomovaný ekonomický deník Wall Street Journal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha zakladatele firmy Kodak George Eastmana v univerzitním kampusu v Rochesteru

Socha zakladatele firmy Kodak George Eastmana v univerzitním kampusu v Rochesteru | Zdroj: Reuters

Akcie firmy na to reagovaly okamžitým propadem.

Firma Kodak v roce 1975 vynalezla digitální fotoaparát. Ale teď to vypadá, že digitalizaci nakonec nezvládla. Podle Raniho Tolimata, fotografa a publicisty z měsíčníku Digitální foto bude hlavní příčina hrozícího bankrotu v tom, že Kodak digitalizaci asi nikdy plně nevěřil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na hrozící bankrot Kodaku jsme se v Odpoledním Radiožurnálu ptali Raniho Tolimata, fotografa a publicista z měsíčníku Digitální foto

„Všechno nasvědčuje tomu, že šéfové byli přesvědčeni o tom, ti správní fotografové budou nadále fotografovat na film, a digitální fotoaparáty zůstanou v pozici hračky pro lidi, kteří nepotřebují kvalitu. No a ostatní výrobci je předběhli,“ uvedl v Odpoledním Radiožurnálu.

Otázkou, na kterou teď nikdo nezná odpověď, je, čemu by se Kodak napříště mohl věnovat, pokud rozprodá své patenty.

„V současné době nikdo neví, co ta firma může dělat dál. Vyrábějí vynikající fotopapíry, ale až se ukáže, jaké patenty prodají, tak teprve bude jasné, jestli se s nimi ještě může počítat, nebo ne.“

Kamera Eastman Kodak Target Six-16 ze třicátých let | Foto: Comstock Images

Kodak je legendou ve svém oboru, ale asi všichni ho máme spojeni spíše s érou klasické fotografie. Trh pro klasické filmy podle Raniho Tolimata sice stále existuje, je ale výrazně menšinový.

„Jsou umělečtí fotografové, kteří nedají na filmy dopustit, zejména potom lidé, kteří mají rádi černobílou fotografii. A potom vysloveně konzervativní jedinci, spíš starší, kteří doma třeba ani nemají počítač a prostě je pro ně pořád ještě jednodušší si vyfotit tu dovolenou na film a zanést ho do Minilabu. A těch už je opravdu málo.“

Ondřej Bouda, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme