Zahraniční investoři navzdory vládní krizi zůstávají v klidu

Osud české vládní koalice je nejistý. Premiér Petr Nečas včera nevyloučil ani její pád. Přesto zahraniční investoři zůstávají v klidu. Posledních několik let je totiž přesvědčilo o tom, že politické turbulence mívají na ekonomiku jen nepatrný vliv. České hospodářství navíc není v krizi a ani odklad některých reforem by tak nepředstavoval zásadní problém. Romanu Chlupatému to řekla viceprezidentka londýnské pobočky banky ING Agata Urbańska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezidentka londýnské pobočky banky ING Agata Urbańska

Viceprezidentka londýnské pobočky banky ING Agata Urbańska | Foto: www.ing.com

V Česku zuří politická krize. Koruna přesto posiluje a nedávný prodej státních dluhopisů byl úspěšný. Jak je to možné? Znamená to, že trh česká politika v podstatě nezajímá?

„Myslím si, že bezesporu už dlouho trh reaguje jen velmi umírněně na politické události v České republice. A to je do značné míry dáno tím, že se jen málo z těchto bouří nakonec promítne do hospodářské politiky. Navíc, Česko je na tom, co se veřejného dluhu týče, vcelku dobře. A to samé platí pro schodky rozpočtů a úsporná opatření, která se provádějí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Romana Chlupatého s viceprezidentkou londýnské pobočky banky ING Agatou Urbańskou

Řekněme, že vláda padne – a nebo dojde k její zásadní rekonstrukci. Nastartované reformy by to jistě zpomalilo. Reagoval by na to nějak trh a nebo je tato varianta už zahrnuta v cenách?

„Ne, nic není zahrnuto. Stejně tak si ale nemyslím, že by trh v reakci na podobný vývoj oslabil. Platí totiž, že Česko má více času na to zvládnout existující hospodářské tlaky. Ekonomika prostě není na hraně v žádném slova smyslu. A trh si tak jednoduše může na novou vládu chvilku počkat; pokud to tedy bude třeba.“

Přesto, řekněme, že by došlo k významnějšímu pozdržení některých zásadních reforem, jako třeba tolik diskutované penzijní reformy. Skutečně by to nic neznamenalo – nezpůsobilo?

„Opět, konkrétně penzijní reforma je ve srovnání se situací ve zbytku regionu velmi zajímavá. A to proto, že ve všech ostatních zemích byla penzijní reforma představena už dříve, už v předchozím desetiletí. No a teď vlády tyto věci mění a berou zpět. Jako například v Maďarsku, kde jde o extrémní případ. Tam byla totiž takřka celá reforma zrušena a vláda převzala vklady. Česko za této situace přichází s penzijní reformou, jejíž financování by v krátkodobém horizontu mělo plně pokrýt navrhované zvýšení daně z přidané hodnoty. Což je velmi dobrá zpráva. Takže, jisté pozdržení penzijní reformy by možná Česko pouze dostalo do pozice, kde ostatní měny a nebo země v tuto chvíli jsou.“

Co by tedy trh teď mohlo znervóznit – jaký vývoj na politické scéně by mezi investory mohl vyvolat napětí?

„Bylo by potřeba, aby velmi silná politická strana začala mluvit o naprostém uvolnění fiskální politiky. Což nikdo v České republice nikdo nedělá.“

Jedna věc je pohled trhu, druhá pohled ratingových agentur, které jsou v poslední době velmi úzkostlivé při posuzování rizik. Je proto možné, že nynější turbulence na české politické scéně povedou ke snížení investičního doporučení, jak někteří experti tvrdí?

„Já si myslím, že co se reforem týče, tak například pokud by se pokračovalo s reformou penzí aniž by existovalo zmíněné financování, tak by to zcela určitě negativně ovlivnilo rozpočet. Což by se ratingovým agenturám nemuselo líbit. Nicméně, české ratingy jsou na současných úrovních vcelku stabilní. A ratingové agentury je nijak zvlášť detailně nezkoumají.“

Jinými slovy – s jistou dávkou nadsázky –, ať už se na české politické scéně bude dít cokoli, zahraniční investory to nebude zajímat ...

„Ano, politika je stále jaksi druhotná v porovnání s tím, co se děje v reálné ekonomice. A v této souvislosti musím říci, že české hospodářství zaostává za očekáváním a neohromuje tak. Což ale v tuto chvíli nijak úzce nesouvisí s tím, co se děje na politické scéně,“ uvedla viceprezidentka londýnské pobočky banky ING Agata Urbańska v rozhovoru s Romanem Chlupatým.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme