872 milionů za systém, který má pomoci s evropskými dotacemi. Ten je ale nestabilní a komplikovaný

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel pochybení při vytváření a správě jednotného metodického prostředí (JMP). To obsahuje soubor pravidel a postupů pro poskytování evropských dotací a informační monitorovací systém, který slouží jako nástroj JMP. Jednotné metodické prostředí stálo celkem 880 milionů korun, píše NKÚ v tiskové zprávě. Čerpání dotací ale nefunguje a informační systém je nestabilní.

Praha (Aktualizováno: 9:19 12. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Do konce roku 2016 podle NKÚ Česká republika vyčerpala pouhých 3,6 procenta z více než 600 miliard korun, které může mezi lety 2014 a 2020 z fondů Evropské unie získat. „Problémovým faktorem, který NKÚ v této kontrole zjistil a který se negativně podepisuje na čerpání, je také dlouhý proces hodnocení a schvalování projektů," píše ve své zprávě Nejvyšší kontrolní úřad. Na konci roku 2016 trvalo schválení v průměru 198 dní. Ke schvalování by přitom mělo docházet „bez zbytečných odkladů".

Ministerstvo školství rozdělovalo 'sportovní dotace' netransparentně, upozornil NKÚ

Číst článek

JMP přitom mělo pomoci čerpat evropské peníze. Pravidla, která jsou napsaná na 2500 stranách, ale nejsou jednotná. „Jednotnost celého konceptu snižuje například to, že ministerstvo zemědělství si na vládní úrovni vymohlo výjimku pro Program rozvoje venkova a řídí se podle vlastních postupů. Dalším problémem je, že závazná pravidla nejsou vymahatelná a není stanoveno, kdo by měl na jejich dodržování dohlížet," tvrdí NKÚ.

Problém je i s informačním monitorovacím systémem MS2014+, který slouží jako nástroj JMP. Stál 872 milionů. Podle NKÚ je ale komplikovaný, a to i kvůli množství „specifických a individuálních požadavků ze strany poskytovatelů podpory".

Kvůli tomu má i problém se stabilitou. „Od června 2015 do dubna 2016 vypadával v průměru jedenapůlkrát denně," tvrdí NKÚ. „Kontroloři se také setkali s častými chybovými hláškami, pomalými odezvami či zamrzáním systému."

Přitom nároky na systém kvůli pomalému čerpání evropských dotací ještě porostou. Bude se totiž zvyšovat objem dat.

NKÚ zjistila i problém ve financování systému. Ten totiž měla z 85 procent zaplatit právě Evropská unie. Protože ale došlo k některým komplikacím, jako například „neuznání některých výdajů k proplacení či problémům se zadáváním veřejných zakázek", zaplatila EU jen 57 procent. To se ale ještě může změnit. Záležet bude na tom, jak dopadne vyšetřování policie a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

NKÚ kritizuje spíše EU, tvrdí ministerstvo

Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka nemůže být systém jednoduchý ani levný už z podstaty věci, protože v něm pracuje přes 50 000 uživatelů a zpřístupňuje žadatelům přes 500 miliard korun.

Systém podle ministerstva nahradil tři rozdílné systémy z předchozího období a postupně do sebe absorboval jejich specifické funkce a potřeby žadatelů. „Daní za zavedení jednotného prostředí, vyžadovaného Evropskou komisí, které NKÚ ve své zprávě kritizuje, byla nutnost akceptovat požadavky mnoha různých uživatelských přístupů a metod. To bohužel znásobilo i pravděpodobnost chyb. Za uplynulé dva roky se však řada problémů vyřešila a systém je dál průběžně vylepšován," uvedlo v reakci ministerstvo.

Mluvčí také upřesnil, že částka 872 milionů korun zahrnuje i výdaje na provoz, rozvoj a hardware, záložní pracoviště a čtyřletou podporu, zajištění licence a služby technického a bezpečnostního dohledu.

Podle Frčka se v první polovině letošního roku rozběhlo čerpání plným tempem. „K 30. dubnu 2017 bylo vyhlášeno za všechny programy již celkem 499 výzev v objemu 512,8 miliardy Kč (příspěvek EU), tj. 84,2 procenta hlavní alokace programového období 2014-2020," uvedlo ministerstvo. Do konce dubna byly odeslány Evropské komisi žádosti o platbu za většinu programů v celkové hodnotě 26,4 miliardy korun, tj. 4,3 procenta hlavní alokace, dodal mluvčí.

Pro programové období 2014 až 2020 byly ze strany Evropské Unie vydány nařízení, rozhodnutí a metodické pokyny v rozsahu přes 4000 stran. „Kritiku složitosti prostředí ze strany NKÚ je tedy třeba chápat spíše jako výhrady NKÚ vůči legislativním postupům Evropské unie," konstatovalo ministerstvo.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme