AAA Auto uvažuje o odchodu z pražské a budapešťské burzy

Pražská burza možná přijde o další titul. Své akcie z Prahy plánuje stáhnout skupina autobazarů AAA Auto. Odchod z burzy se ale netýká jenom Prahy, obchodování chce firma ukončit také v Budapešti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burzovní palác

Burzovní palác | Foto: Filip Jandourek

O odchodu společnosti z obou burz bude koncem března rozhodovat mimořádná valná hromada. Zatím jde jen o návrh firmy. A protože se k němu vedení AAA Auto blíže nevyjádřilo, není jisté, jak březnové jednání dopadne. To samé platí pro důvody stažení akcií - i k nim firma nedala žádný komentář.

Stažení z burzy by se podle vedení AAA Auto týkalo balíku s 67 miliony a víc než 757 tisíci akciemi. Cena jedné z nich se ke včerejšímu dni na pražské burze obchodovala za 24 korun a 60 haléřů. Když ale společnost v záři 2007 vstoupila na trh v Praze, zahajovací cena byla 55 korun. To znamená, že během víc než šesti let se hodnota snížila zhruba o polovinu.

Přitom během prvního dne obchodování se akcie AAA Auto vyšplhaly až na 60 korun, potom se ale jejich hodnota výrazně snížila. A právě pokles ceny byl podle odborníků důvodem, kvůli kterému se pak firma během října 2007 rozhodla, že dodatečné akcie už neupíše, jak původně předpokládala.

Případný odchod AAa Auto by byl špatnou zprávou pro pražskou burzu. Počet firem se totiž za poslední roky příliš nerozrostl. AAA Auto byly v době úpisu dvanáctou společností, která vstoupila na pražskou burzu. Teď na trhu s akciemi obchoduje celkem 14 firem.

Ve druhé polovině loňského roku stáhla své akcie KIT Digital. Dříve také Zentiva a obchodování s akciemi developera ECM jsou už přes rok a půl pozastavené. Nahradily je ale Tatra Mountin Resort a Fortuna. To byly zároveň zatím dva poslední tituly, které se na pražské burze objevily.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme