Aerolinky Emirates oznámily rekordní objednávku letadel. Odborníky to nepřekvapuje

Letecká společnost Emirates o víkendu na dubajské výstavě oznámila, že zadala zakázku na padesát letounů Boeing 777 za 18 miliard dolarů, což je v přepočtu 335 miliard korun. Jedná se o jednu z největších zakázek v historii letectví. Nákup nových Boeingů 777 se dotkne i českých zákazníků Emirates. Arabské aerolinky totiž od nového roku nasadí na trasu z Prahy do Dubaje právě tento typ letounu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emirates airlines | Foto: Pavel Pavlas

Celková zakázka ještě zahrnuje předkupní práva na dalších 20 letadel v hodnotě dalších osmi miliard dolarů. Celková hodnota zakázky je tedy 26 miliard dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekordním kontraktu mezi společnostmi Emirates a Boeing mluvil na Rádiu Česko letecký odborník Milan Cvrkal

„Co do hodnoty kontraktu jde o největší jednorázovou objednávku dopravních letadel i Boeingu. Překvapením to ale není, protože společnost Emirates je největším světovým provozovatelem tohoto typu,“ říká letecký odborník Milan Cvrkal.

První letadlo převzala společnost v roce 1996 a v jejím letadlovém parku se nyní nachází 94 letadel všech verzí. Dalších 91 má objednáno.

„Boeing 777 je celosvětově nejúspěšnější dvoumotorové velkokapacitní letadlo. Je určeno k dopravě 300 až 400 cestujících do vzdálenosti od 10 000 do 17 370 kilometrů. Vyrábí se v šesti verzích a svými výkony a kapacitou může nahradit i populární Boeing 747,“ uvádí Cvrkal.

Podle něj na trhu velkokapacitních letadel Boeing nyní dominuje: „Airbus se prosazuje spíše na trhu jednouličkových letadel. Nicméně Airbus zdařile dotahuje, a uvidíme v budoucnu, jak bude bitva gigantů pokračovat.“

Tomáš Pavlíček, Ivana Šulcová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme