Aerolinky možná budou muset mít povinné pojištění proti úpadku

Pokud zkrachuje letecká společnost, její klienti už by neměli zůstat bez pomoci v jiném koutu světa, tak jako se to stalo nyní zákazníkům aerolinek SkyEurope, kdy stovky lidí se po ohlášení úpadku společnosti ocitly bez zpáteční letenky. Evropská komise proto možná navrhne, aby musely být aerolinky povinně pojištěny proti úpadku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo aerolinek SkyEurope | Foto: SkyEurope Airlines

Krach SkyEurope významně přispěl k těmto úvahám, řekla českým novinářům v Bruselu komisařka pro záležitosti spotřebitelů Meglena Kuněvová s tím, že Evropská komise (EK) zvažuje zavedení povinného pojištění, které by museli platit sami letečtí přepravci. Pokud si totiž dnes cestující balíček s pojištěním sám nekoupí, může být krachem své letecké společnosti zaskočen prakticky kdekoliv na světě.

"S přibývajícím časem máme stále víc důkazů, že v tomto případě musíme spotřebitele chránit," prohlásila Kuněvová. SkyEurope totiž podle ní bohužel nejsou jediným podobným případem v poslední době.

Podle Kuněvové Komise podobný návrh předloží zhruba za rok, až dokončí potřebné konzultace. Povinné pojištění by totiž mohlo zvednout ceny letenek a evropské přepravce by také znevýhodnilo vůči jejich zámořským konkurentům.

Aerolinky zatím na rozdíl například od cestovních kanceláří povinnost mít pojištění proti úpadku nemají. Jejich klienti se tak případné náhrady musí dožadovat v případě krachu firmy u soudu.

Alena Adámková, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme