Aerosalon u Paříže je i letos kolbištěm o zakázky. Tón udávají Boeing a Airbus

Největší výrobci letadel Boeing a Airbus bojují o zakázky. Na světovém veletrhu letecké techniky ve Francii už obě společnosti uzavřely nové kontrakty za miliardy dolarů. Přesto ale analytici očekávají, že si na letošním aerosalonu zákazníci objednají méně strojů než loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A350 předváděný na mezinárodním aerosalonu u Paříže | Zdroj: Reuters

Během druhého dne veletrhu získal americký výrobce Boeing už přes 100 objednávek za téměř 12 miliard dolarů, v přepočtu jde o více než 290 miliard korun. Evropský výrobce Airbus uzavřel zatím jen tři objednávky v hodnotě 300 milionů dolarů.

Velký zájem o letouny je hlavně z Asie a Blízkého východu. Ještě před salonem Airbus v počtu zakázek vedl na Boeingem. Teď už se ale skóre obrátilo.

Analytici letos nečekají dramaticky vysoké zakázky, a to i z toho důvodu, že na veletrhu letos není žádná převratná novinka.

V Le Bourget se také předvedl stroj Dreamliner 787-9 firmy Boeing | Foto: Reuters

V minulých letech navíc přepravce motivovaly k novým nákupům hlavně nízké úrokové sazby a vysoké ceny ropy.

Podle odhadů si tak zákazníci letos objednají celkově zhruba 500 letadel, což je přibližně o 200 méně než loni. Právě v roce 2014 na veletrhu zvítězil v prestižním souboji o kontrakty americký výrobce Boeing. Podle předběžných čísel by tak mohl obstát i letos.

Pozice českého leteckého průmyslu

Tuzemský průmysl ročně utrží přes 25 miliard korun. Už desítky let se v Česku vyrábí například dopravní letoun L-410, který létá po celém světě.

Ani airbusy nejsou čistě zahraniční výrobou, část trupu dodává český výrobce letecké techniky Aero Vodochody.

A třeba každé čtvrté ultralehké letadlo prodané ve světě je taky vyrobeno v České republice.

Dassault Falcon 8X na 51. ročníku mezinárodního aerosalonu u Paříže | Foto: Reuters

mkp, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme