Agentura Fitch zvýšila rating Islandu na BBB-

Agentura Fitch zvýšila rating Islandu na BBB- se stabilním výhledem. Island je tak jednou z prvních evropských ekonomik, které se znovu nadechly po finanční krizi v roce 2008. Na Islandu tehdy zkrachovaly tři největší banky. Jejich sanace dohnala Island téměř ke státnímu bankrotu. Dobré zprávy přichází také z Estonska. Země po tvrdých reformách přijala před rokem euro a nyní očekává čtyřprocentní hospodářský růst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Island

Island | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Po krizi v roce 2008 se islandskou ekonomiku podařilo stabilizovat i za podpory MMF a dalších zemí mezinárodního společenství. Asi před půl rokem získal Island znovu přístup na mezinárodní finanční trhy. Tento vývoj dnes ocenila jedna ze tří ratingových agentur tím, že vytáhla rating Islandu do investičního pásma,“ říká Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace rakouské akademie věd ve Vídni.

Islandu se podařilo splnit tříletý záchranný program Mezinárodního měnového fondu, prošel rozsáhlými strukturálními reformami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Rádiu Česko mluvili Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace rakouské akademie věd a hlavní analytik Citybank Jaromír Šindel

„Jednalo se o stabilizaci finančního sektoru vládních financí a zároveň inflaci. Nebyla ale splněna další podmínka, například vyrovnaný rozpočet, což bylo odsunuto na pozdější roky. Neustálé kapitálové kontroly omezují pohyb zahraničního kapitálu, což samozřejmě také vadí Mezinárodnímu měnovému fondu,“ uvádí hlavní analytik Citybank Jaromír Šindel a pokračuje:

„Strukturální reformy se na životě Islanďanů odrazily především nárůstem nezaměstnanosti, nárůstem spotřebitelských cen o 25 procent, propadem disponibilních příjmů. S propadem finančního sektoru se projevila obrovská zadluženost Islanďanů, která je trápí dodnes.“

Dluh domácností i korporátní dluh dvojnásobně převyšují hrubý domácí produkt země.

„Zvýšení ratingu není žádný zásadní průlom, je to spíš taková malá poznámka pod čarou. Strukturální problémy na Islandu zůstávají. V okamžiku, kdy banky zkrachovaly, je stát znárodnil.V momentu, kdy dlužníci nebyli schopni splácet své úvěry, banky vlastní celou řadu firem a mají právo převzít nemovitosti, za které nejsou spláceny hypotéky. Stát skrze tyto banky kontroluje značnou část ekonomiky,“ vysvětluje Kudrna.

Naďa Bělovská, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme