Agentura Moody's chce stupňovat tlak na evropské politiky

Hrotící se dluhová krize podle ratingové agentury Moody's ohrožuje hodnocení všech evropských zemí. Dnes agentura zveřejnila zprávu, podle níž se země eurozóny nejspíš nakonec ubrání bankrotům, ale jejich schopnost splácet dluhy bude zpochybněna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy na tiskové konferenci konané po setkání s řeckým premiérem | Zdroj: Reuters

Moodys dodává, že je to možná právě snížení ratingu a následné odříznutí od peněz poskytovaných trhem, co ve finále dotlačí evropské politiky k tomu, aby se dohodli na řešení krize. Po ještě zesíleném tlaku si prý budou muset vybrat mezi chaosem a dohodou a zvolí si to druhé.

S názorem agentury úplně nesouhlasí ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Nedovede si představit, že by finanční systém mohl ještě větší tlak vydržet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš komentuje ve Světě o osmé hodnocení ratingové agentury Moody's

„Myslím si, že tlak už je dostatečně velký. Překvapuje mě, že řada politiků situaci nebere úplně vážně, protože v tuto chvíli je velice lehké si představit rozpad eurozóny, což by byl scénář fatální pro většinu evropských ekonomik,“ varuje.

Jádro problému je podle něho v tom, že evropští politici nebyli schopni včas a efektivně řešit problémy nesolventních zemí, které nejsou schopny splácet své dluhy – především Řecka a Portugalska.

„Kvůli tomu se nákaza přelila na jinak solventní země, za které považuji i Itálii, Francii. Jsme ve chvíli, kdy investoři nevěří celému projektu eura a to je bod, do kterého jsme se pravděpodobně neměli nikdy dostat,“ upozorňuje.

ČTĚTE TAKÉ: Země eurozóny možná začnou s úzkou hospodářskou integrací

Německo a Francie chce prosadit větší fiskální integraci, která by se nemusela nutně týkat všech členů eurozóny. Zatím však nezveřejnily formu a detaily svého plánu.

„Myslím si, že je to správná cesta, nicméně dovedu si představit jen velice omezenou formu fiskální integrace. Problém je spíše v tom, že trhy vyžadují rychlé řešení a Itálii nebo Španělsku pomůže jen něco, co může být přijato v horizontu měsíce. Vyšší fiskální integrace je problém, který Evropa řešila posledních 10 let, a myslím si, že během nadcházejícího měsíce se těžko posune někam dál,“ obává se Bureš.

Vydrží-li eurozóna, Belgie ohrožena nebude

Belgie se po pátečním snížení ratingu zřejmě už tento týden dočká vlády, a to po rekordně dlouhém bezvládí, které trvá od dubna 2010. Podle Bureše patří Belgie k solventním zemím v dobré kondici. Tou zůstane jen za předpokladu, že bude fungovat měnová unie:

„Pokud nebude, máme z klubu solventních zemí klub zemí, které mají jedna vedle druhé zásadní problém se splácením veřejných i soukromých dluhů. Solventnost nejenom Belgie bych spojoval s tím, jestli se podaří udržet projekt eura při životě.“

Moody's sází nejvíce na to, že eurozóna přežije v nezměněné podobě. Komentátor Financial Times Wolfgang Münchau naopak tvrdí, že eurozóna má před sebou posledních 10 dní.

„V tuto chvíli si člověk dovede představit řadu scénářů. Pevně doufám, že scénář rozpadu eurozóny se nakonec nebude realizovat. Ale je třeba, aby politici začali urychleně pracovat na nějakém střednědobém modelu fiskálně integrovanější Evropy. Aby byl udržitelný, něco, co by se v eurozóně dalo implementovat,“ dodává Bureš.

Důležité však podle něho je, aby během řešení těchto střednědobých otázek někdo podal pomocnou ruku Itálii a Španělsku na trzích. Jediný, kdo jim dokáže akutně pomoci, je Evropská centrální banka.

Roman Chlupatý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme