Agenturu CzechInvest povede konzultant Karel Kučera

Novým ředitelem CzechInvestu se stal Karel Kučera. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) jeho jméno potvrdil na odpolední tiskové konferenci. Kučerovi dal z dvojice finálních kandidátů přednost před pověřeným ředitelem CzechInvestu Ondřejem Votrubou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel CzechInvestu Karel Kučera jedná v Číně o projektech za 60 miliard | Zdroj: ČTK

"Volba na pana Kučeru padla mimo jiné proto, že je ze soukromého byznysu. Očekávám, že tam přinese nové impulzy. Také předpokládám, že to je v uvozovkách nový Martin Jahn," zdůvodnil svůj výběr odkazem na někdejšího šéfa agentury Mládek.

Poznamenal, že pro něj byl výběr mezi dvojicí kandidátů velmi složitý. Potěšil ho Votrubův příslib setrvání v agentuře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si slibuje od nového ředitele CzechInvestu, řekl Radiožurnálu viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar

"Já se chci vrátit k úspěšným kořenům agentury CzechInvest," řekl ke svým představám Kučera. Při vedení agentury chce stavět na čtveřici základních pilířů - rozšíření služeb pro stávající domácí podniky a investory ze zahraničí, větší aktivitě v zahraničních zemích, zachování nebo zvýšení čerpání z evropských fondů a zjednodušení administrativy. Rád by, aby se Česko dostalo mezi deset nejúspěšnějších zemí v získávání zahraničních investorů v Evropě.

Třiatřicetiletý Kučera vystudoval pražskou právnickou fakultu a Vysokou školu ekonomickou. Během své kariéry vystřídal několik soukromých společností, pracoval například pro Deutsche Post, poradenské firmy Accenture a M.C.Triton a také pro veřejnoprávní Českou televizi. Od roku 2012 je konzultantem na volné noze.

V CzechInvestu pracuje podle výroční zprávy za loňský rok 229 zaměstnanců. V rámci 108 projektů agentura do Česka zprostředkovala investice za téměř 50 miliard korun. Sama hospodařila s 320 miliony.

V komunálních volbách kandidoval Kučera za hnutí ANO v Mníšku pod Brdy, z kandidátky ale odstoupil. "Jmenování s tím nesouvisí," řekl serveru Kučera.

CzechInvest od února vede pověřený ředitel Ondřej Votruba. Vystřídal odvolaného Mariana Piechu, kterého přivedl bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala. Miroslava Křížka, který vedl agenturu od září 2010 do srpna 2012, obvinila policie z podvodu.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar si od nového ředitele CzechInvestu slibuje především to, že na svém postu vydrží delší dobu.

„CzechInvest je velice důležitá agentura a za poslední dva roky se v ní vystřídalo pět ředitelů, což by byl problém i pro dobře fungující firmu. Takže já doufám, že se ministerstvu konečně podařilo vybrat kandidáta, který se organizace ujme a bude ji pár let vést kvalitně, jak by měl být CzechInvest po turbulencích z minulých let veden,“ podotkl Špicar.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme