Agrární komora nesouhlasí s rozpočtem ministerstva zemědělství, ustavila krizový štáb

Krizový štáb ustavila Agrární komora kvůli škrtům ve státním rozpočtu na příští rok i výkupním cenám mléka. Zemědělství má totiž dostat příští rok o pět miliard korun méně. Zemědělci se nemohou smířit s tím, že nebudou mít stejné podmínky jako mají konkurenti ve starších zemích Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maso | Foto: Comstock Images

Jak Radiožurnálu řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, nikdo nemůže po českých zemědělcích chtít, aby se opět smířili s tím, že nebudou mít rovné podmínky.

"Třeba u prasat jsme v rámci Evropské unie rekordmany ve snižování stavu chovu prasat. Pokud se to nezmění - a zatím to nevypadá - tak během dvou let nebudeme soběstační ve vepřovém mase ani z padesáti procent. Přitom ještě v roce 2001 jsme byli soběstační na sto procent. Přeci není možné přihlížet a není možné kývnout na to, že holt musí být rozpočet do 40 miliard. No tak se to musí nějak přeskupit," uvedl Veleba.

A problém je i s výkupní cenou mléka. Pod hranicí osmi korun za litr totiž nepokrývá ani náklady na výrobu - a pro farmáře je likvidační.

Pavlína Fendeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme