Agrofert navrhuje insolvenci zemědělce Rady. Je to Babišův útok, brání se

Holding Agrofert podal návrh na insolvenci zemědělce Bohumíra Rady, který několikrát proti bývalému majiteli firmy a šéfovi ANO Andreji Babišovi vystupoval. Společnost ho v pátek podala na krajský soud v Brně. Zemědělec považuje návrh za útok ministra financí. Cílem je mé zničení, napsal v prohlášení.

Brno/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agrofert (ilustrační foto)

Agrofert (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Zemědělská společnost AGRO Jevišovice, která je součástí koncernu Agrofert, dnes podala k soudu insolvenční návrh na společnost Agro Boskovštejn. Společníkem a jednatelem dlužné strany je zemědělec Bohumír Rada, s kterým Agrofert vede několik soudních sporů," uvedla společnost.

Agro Boskovštejn dluží podle mluvčího Agrofertu 8,5 milionu korun „Jde především o dluhy za neuhrazené prodeje movitých věcí a nezaplacený nájem," upřesnil Hanzelka.

Agro Jevišovice ze Znojemska patřila k největším producentům kuřecího masa a mléka v zemi a byla významným dodavatelem Kosteleckých uzenin patřících pod Agrofert. Její bývalý vlastník Bohumír Rada viní Babiše z toho, že holding převzal firmu v rozporu se zákonem, čímž mu údajně vznikla škoda přesahující 11 milionů korun. S Babišem se podnikatel pře například i o spálené obilí na poli u Velkých Karlovic za zhruba čtyři miliony korun.

Radu společnost údajně vyzývala k zaplacení dlužných částek. „Bohužel nám neuhradil vše, co nám dluží, a v obdobné situaci jsou i jeho další věřitelé, proto nám nezbývá jako řádnému hospodáři jiná cesta než se domáhat svých nároků tímto způsobem," dodal Hanzelka.

Podle Agrofertu dluží Agro Boskovštejn hlavně za prodej a pronájem zemědělské techniky, strojů a zavlažovacího zařízení.

„Již před lety jsme byli svědky pochybných obchodních praktik pana Rady na farmě v Jevišovicích. Výsledkem jeho podnikání byly dluhy, exekuce, pokuty od státu, nezaplacené mzdy zaměstnancům a celkově zdevastovaná zemědělská farma. Dluhy pana Rady jsme v minulosti převzali a zachránili několik jeho firem před krachem. Dnes na rozdíl od doby pana Rady farma v Jevišovicích prosperuje a dosahuje kladných hospodářských výsledků" uzavřel Hanzelka.

Útok ze strany Babiše, tvrdí zemědělec

Zemědělec Bohumír Rada ale návrh na insolvenční řízení ze strany Agrofertu považuje za útok ministra financí.

„Dnešní podání návrhu na insolvenční řízení Agrofertem je dalším útokem ze strany Andreje Babiše. Vnímám to jako stupňující se tlak, který má jediný cíl: zničit Bohumíra Radu, který opakovaně kritizuje nekalé metody stávajícího ministra financí," napsal zemědělec.

Návrh na insolvenci je podle něj pokračováním právních sporů, které s koncernem vede. „Nejprve Agrofert v rozporu se zákonem nepřátelsky převzal firmu Agro Jevišovice. Poté zaměstnanci holdingu vypálili úrodu rodinné farmě, kterou vlastním. Dnes se Agrofert domáhá peněz, které mu dlužím za zápůjčku strojů," uvedl Rada.

Podle něj počítala šest let stará smlouva s Agrofertem s tím, že zápůjčka bude splacená protiplněním - odvozem kejdy.

„Agrofert tím, že zde svévolně zlikvidoval veškerý vepřový dobytek, mi tuto službu znemožnil poskytovat. To vyšetřují orgány činné v trestním řízení, které dosud tuto věc neuzavřely. Sporný dluh, u něhož není zřejmé, zda existuje, Agrofert nyní řeší, bez předchozího jednání, podáním návrhu na insolvenční řízení," dodal.

Návrh Agrofertu bere jako šikanu, podle něj v minulých dnech koncern prohrál soudní spor s Radou, ve kterém šlo o 14 milionů korun. „Andrejem Babišem se zastrašit nenechám. Budu se dál bránit!" uzavírá Rada.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme