Zisk Agrofertu loni vzrostl na trojnásobek. Hospodaření se po propadu zvedlo díky chemii

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti předloňským 1,67 miliardy. Konsolidované tržby loni rostly o 4,54 miliardy na 162 miliard korun, sdělil mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Hospodaření holdingu se zlepšilo díky segmentu chemie. Do února 2017 vlastnil koncern současný premiér Andrej Babiš (ANO), který kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek (ilustrační foto). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnávala stejně jako o rok dříve více než 33 000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22 000 v Česku.

Zisk koncernu před zdaněním loni činil 5,94 miliardy korun, nekonsolidované tržby skupiny loni dosáhly 233,2 miliardy korun, o rok dříve byly o zhruba osm miliard korun nižší. Po předloňském poklesu se tak Agrofert dostal na hodnoty roku 2017. 

Agrofert zavře brněnskou pekárnu Delta, zaměstnancům nabídne práci v jiných firmách

Číst článek

Hodnota EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, se z předloňských 11,7 miliardy korun zvýšila na loňských 18,6 miliardy korun. „Současně došlo ke snížení zadluženosti koncernu u bank o 4144 milionů korun na aktuální hodnotu úvěrových závazků ve výši 39 717 milionů korun,“ dodal mluvčí.

Za loňské hlavní investice označuje Hanzelka ekologizaci energetiky ve firmě Synthesia a modernizaci biologické čistírny odpadních vod ve společnosti Deza.

„Mezi další významné investice v chemickém segmentu patřilo pokračování výstavby nové válcovny plastů ve společnosti Fatra a dokončení investice do nové výrobny hnojiv ve společnosti Lovochemie. Investice do rozvoje výroby čpavku a hnojiv nadále pokračovaly v německé společnosti SKW Piesteritz a ve slovenské společnosti Duslo,“ dodal.

Z potravinářských firem pak Kostelecké uzeniny pokračovaly ve výstavbě nové masné výroby a Vodňanská drůbež začala s výstavbou nové porcovny.

‚Klidný rok‘

„Z pohledu nových akvizic byl rok 2019 spíše klidnější,“ uvedl mluvčí. Nejvýznamnějším nákupem byla loni dokončená fúze s United Bakeries. Od letošního ledna pod koncernem funguje nová pekárenská společnost PEK Group. Holding ji kvůli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže musí prodat do konce letošního června.

‚Pozastavení plateb ve výši 821 797 korun nemělo být provedeno.‘ Proč se vláda chce soudit s Bruselem?

Číst článek

„Do koncernu se dále začlenila menší zemědělská společnost Apex Agro, která působí na jižní Moravě. Z hlediska rozvoje čekají koncern Agrofert i nadále investice do ekologie, energetiky a do navyšování výrobních kapacit společností,“ uzavřel mluvčí.

Kvůli Babišovi se ve vztahu k holdingu často hovoří o střetu zájmů vládnoucího kabinetu, na vládní úrovni se také řeší žaloba Česka na Evropskou komisi kvůli pozastavené dotaci pro holding.

Česko už komisi žalovalo v únoru, pak ale podnět stáhlo, protože komise v některých případech napadané rozhodnutí zrušila. Žaloba se týká částky zhruba 30 000 euro, přibližně 816 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme