Plány Airbnb se nemění, dál míří na burzu. Hodnota firmy se ale během koronakrize propadla

Zprostředkovatel krátkodobého ubytování v soukromí, společnost Airbnb, se chystá vstoupit na burzu. Podle informací, které zveřejnil deník Wall Street Journal, firma oznámila, že by do konce tohoto měsíce mohla u Komise pro cenné papíry zažádat o IPO, tedy první veřejnou nabídku akcií.

Tento článek je více než rok starý.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace služby Airbnb (ilustrační foto)

Zprostředkovatel krátkodobého ubytování v soukromí, společnost Airbnb, se chystá vstoupit na burzu (ilustrační foto) | Foto: TeroVesalainen | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Společnost Airbnb během koronavirové krize utrpěla poměrně masivní ztráty. Již před měsícem avizovala, že letošní příjmy budou podle odhadů poloviční. Hodnota společnosti se od jara letošního roku snížila na 18 miliard amerických dolarů, přitom ještě v roce 2017 byla oceněna na 31 miliard dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány Airbnb se nemění, dál míří na burzu. Téma pro Terezu Beránkovou

„Základní byznys této společnosti dostal od začátku pandemie poměrně tvrdý zásah, kdy jí rezervace v jednu chvíli propadly až o nějakých 90 procent, což způsobilo ztrátu příjmů až o 320 miliard amerických dolarů, což bude pravděpodobně znamenat, že bude listována za drasticky nižší cenu,“ popisuje pro Radiožurnál Štěpán Hájek, analytik společnosti Purple Trading.

Záměr vstoupit nejpozději do konce roku 2020 do světa cenných papírů oznámila společnost Airbnb zhruba v září loňského roku, nejde tedy o žádnou novinku. Překvapivé ale je, že v záměru pokračuje i přesto, jak výrazně se jí kvůli dopadům koronavirové krize nedařilo.

„Osobně si spíše myslím, že za tím budou stát kontrakty, které má Airbnb s původními investory. Klidně se může stát, že podmínkou získání dalšího kapitolu od nich je, že do určitého roku vstoupí na burzu. To samé může být v případě vydání konvertibilních dluhopisů,“ upozorňuje specialista na americké akciové trhy Ján Hladký z Patria Finance.

Tedy dluhopisů, ve kterých může být uvedena podmínka, že společnost musí do určité doby vstoupit na burzu, aby věřitelé mohli dluhopisy směnit za akcie.

Zájem o akcie firmy na trhu určitě bude, investoři mají chuť ukládat peníze do velkých společností, jako je Airbnb. Podle odhadů analytiků, které ve středu Radiožurnál oslovil, ale to nadšení nebude tak velké, jako se očekávalo před vypuknutím koronavirové pandemie.

Akciové trhy opět v kondici

Je vidět, že z toho nejhoršího období se akciové trhy oklepaly a v tuto chvíli se v Americe i v Evropě opět blíží k historickým maximům, jako tomu bylo před vypuknutím koronavirové krize.

Budoucnost Airbnb v Praze? Krátkodobé pronájmy po koronaviru oživují, město ale plánuje regulace

Číst článek

„Tento týden je způsobený primárně tím, že (americký prezident) Donald Trump přes víkend podepsal ten dekret a předložil podporu v nezaměstnanosti pro Američany postižených koronavirem, což je pro trh velká úleva, protože spotřeba amerických spotřebitelů je velkou částí americké ekonomiky,“ přibližuje Hladký z Patria Finance.

Naráží na dekret, který zakazuje americkým občanům a firmám obchodní spolupráci s čínskými technologickými giganty Tencent a ByteDance.

Nadšení z investic do akcií technologických firem po víkendovém kroku amerického prezidenta začalo opadat a ten zájem se z technologického sektoru, který je v tuto chvíli už předražený, začíná přesouvat zpět k těm opomíjeným, ale dříve hodně oblíbeným oborům, jako je ropný průmysl, aerolinky, turismus nebo třeba hotelové resorty.

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme