Airbnb odkládá vstup na burzu kvůli propadu do ztráty. Na vině je prudký růst nákladů na bezpečnost

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává soukromé ubytování, se za devět měsíců loňského roku propadla do ztráty 322 milionů dolarů (přibližně 7,3 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 200 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. List The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje blízké společnosti uvedl, že na vině je prudký růst nákladů.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náklady firmy Airbnb zřejmě dále porostou v důsledku nedávného rozhodnutí utrácet více za bezpečnost (ilustrační foto) | Foto: TeroVesalainen | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podle investorů propad firmy do ztráty může ovlivnit její cenu pro primární nabídku akcií. Po problémových debutech firem Uber Technologies a Lyft jsou investoři stále podezíravější u firem, které hospodaří se ztrátou a nemají jasnou cestu k ziskovosti.

Novelu o poplatku za ubytování poslanci schválili. Měla by se vztahovat i na služby jako Airbnb

Číst článek

Airbnb je považována za jednu z největších soukromých firem v USA. Když se v roce 2017 naposledy snažila získat peníze od investorů, byla podle údajů Dow Jones VentureSource ohodnocena na 31 miliard dolarů. Poslední interní ocenění bylo dle zdrojů The Wall Street Journal výrazně nižší.

Vstup na burzu

Firma loni uvedla, že chce v roce 2020 vstoupit na burzu a její nabídka by podle The Wall Street Journal mohla být trhákem letošního roku.

Načasování však zřejmě bude ovlivněno koronavirem. Podnikání firmy v Číně nyní proti loňskému roku kleslo o zhruba 80 procent, protože vypuknutí epidemie zastavilo turistické cesty do země. Čína je důležitým růstovým trhem pro Airbnb a firma by tak podle zdroje mohla počkat s plánováním primární nabídky, dokud se situace nestabilizuje. Vstup na burzu se tak uskuteční zřejmě nejdříve ve třetím čtvrtletí.

V Česku se za rok 2019 ubytoval rekordní počet turistů. Návštěvnost stoupla v Olomouckém kraji

Číst článek

V samotném loňském třetím čtvrtletí se výnosy zvýšily o téměř 400 milionů dolarů na 1,65 miliardy dolarů. Třetí čtvrtletí je pro Airbnb nejziskovějším obdobím v roce. Čistý zisk ve čtvrtletí klesl na 71 milionů dolarů z předloňských 337 milionů dolarů a nebyl dostatečný, aby pokryl ztráty z prvního pololetí.

Náklady firmy zřejmě dále porostou v důsledku nedávného rozhodnutí utrácet více za bezpečnost související s její platformou. Společnost od svého založení v roce 2008 bojuje s krádežemi, prostitucí a další kriminalitou u hostitelů a hostů. Dále firma masivně utrácí za modernizaci technologie a zvyšují se také všeobecné a administrativní výdaje, které zahrnují náklady na provoz centrály firmy či právní a účetní služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme