Airbus připravuje plány nadzvukového letounu

Evropské konzorcium výroby letadel Airbus uvažuje o novém nadzvukovém letadle pouhé dva roky po nástupu posledního letadla Concorde do leteckého muzea. Zdaleka však nejde o jediný projekt svého druhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přeprava křídla pro A380 | Foto: Airbus

Evropské konzorcium Airbus je britsko-francouzský podnik se 53 tisíci zaměstnanci - specializuje se na výrobu tryskových letadel pro více než 100 cestujících. 80 procent akcií konzorcia vlastní francouzská společnost EADS, dvacet procent britská BAE Systems. V současné době konzorcium vyrábí dvanáct modelů letadel, a v příštím roce má zahájit provoz největší tryskové letadlo všech dob, model A380 pro 555 cestujících.

V těchto dnech vyšlo najevo, že Airbus připravuje plány nového nadzvukového letadla pro 250 cestujících, dosahujícího rychlosti dvou a půl tisíc kilometrů za hodinu. Dolet má mít devět tisíc kilometrů. Tyto informace zveřejnila výzkumnice konzorcia Corinne Marizyová na konferenci, kterou univerzita v Cambridge pořádala minulý týden. Podrobnosti otiskl nedělní list Sunday Times.

Podle Marizyové poptávka po nadzvukovém cestování bude stoupat, takže do roku 2050 deset až dvacet procent veškeré letecké dopravy by mohla být doprava nadzvuková. Konzorcium Airbus počítá s uvedením nového nadzvukového letadla do služby do roku 2015.

Tento syn Concordu, jak mu přezdívá vědecký redaktor listu Sunday Times, zdaleka není jediným potomkem prvního nadzvukového civilního letadla anglo-francouzské výroby, které zahájilo provoz v roce 1969. Na letecké výstavě v Paříži byla letos v červnu podepsána japonsko-francouzská dohoda o stavbě nadzvukového letadla pro tři sta cestujících, které má dosáhnout rychlosti téměř šest tisíc kilometrů za hodinu - takže cesta z Londýna do New Yorku my se scvrkla na pouhou hodinu. Také tento příspěvek do nadzvukové debaty má zahájit provoz v roce 2015.

Podle názoru odborníků nadzvuková letecká doprava budoucnosti se začne ubírat nikoli cestou komerčního tryskového letadla, nýbrž letadla pro služební cesty určeného pro pouhou část létající veřejnosti. Záměry stavby letadel tohoto typu již oznámily společnosti jako Lockheed Martin, Dassault, Gulfstream a Suchoj. Konkurence bude samozřejmě velmi lítá, o tom nikdo nepochybuje.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme