Airbus získal rekordní zakázku

Modernizovaný letoun A320neo společnosti Airbus se stal králem letošního leteckého veletrhu v Bourget. Společnost AirAsia podepsala s Airbusem smlouvu na prodej 200 kusů letadel v ceně přesahující 18 miliard dolarů. Úspěch Airbusu vyvolává paniku u konkurenčního Boeingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun Airbusu A320neo | Zdroj: ČTK

Sázka Airbusu na modernizaci stroje A320 s výrazným snížením spotřeby paliva vyšla. Rekordní zakázka na prodej 200 letadel navazuje na další prodej 72 letadel indickému přepravci Blair.

Letošní salon v Bourget tak ukazuje trend příštích let, vzhledem k nástupu asijského trhu budou preferována menší letadla s nižší spotřebou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd mluví o úspěchu Airbusu na leteckém salonu v Paříži v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Je to skutečně velká událost. Sever Paříže je, dá se říci, v obležení, a to ještě salon nebyl otevřen veřejnosti,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd.

Kontrakty mají podle jeho slov velký vliv na ekonomiku kvůli své velké hodnotě. Spousta lidí dostane také práci, mimo jiné i v České republice, která je subdodavatelem některých součástí pro Airbus.

Boeing vzhledem k úspěchu Airbusu tak řeší, zda-li modernizovat svůj stroj 737, nebo začít vyvíjet novou verzi.

Další velké kontrakty se očekávají do konce týdne, ale i po skončení salonu, zejména v souvislosti s prodejem Airbusu A380 a konkurenčního Boeingu 787 Dreamliner.

Jan Šmíd, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme