Pražská burza: Akciím CME pomohlo odkoupení Kellnerovou PPF, textilka Pegas Nonwovens se propadla

České akcie letos stouply podle indexu PX o 13 procent, index končí rok na téměř 1116 bodech. Vyplývá to z pondělních výsledků burzy. Nejziskovější byly akcie mediální skupiny CME, které přidaly 57 procent hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, které přišly o 15 procent. Loni klesly tuzemské akcie o devět procent, předloni přidaly podle PX 17 procent.

Praha (Aktualizováno: 19:03 30. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akcie (ilustrační foto)

Český akciový index PX letos stoupl o 13 procent na 1116 bodů (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Pražská burza jako celek v roce 2019 ale vykázala v porovnání s trhy jako Německo, Francie, Itálie, Rusko spíše slabou výkonnost. Zahraniční investoři svoje pozice spíše opouští ve prospěch těch domácích,“ popsal analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Pražská burza má podle něj jeden z nejvyšších dividendových výnosů, takže celkový výnos včetně dividend činil 18 procent. Silné dividendy ovšem ukazují, že český trh už dávno nemá funkci financování rozvoje firem a že na trhu jsou hlavně velmi zralé až monopolní společnosti.

„CME nejprve výrazně zlepšila svoje hospodaření, splatila značnou část dluhů, trh začal doufat v dividendu. V tom okamžiku se na trh více a více dostávaly zprávy, že celou firmu kupuje PPF. I to krátkodobě pomohlo kurzu akcií firmy,“ uvedl Dohnal.

Kellnerova společnost PPF koupila televizi Nova. Obchod ji stál zhruba 48 miliard korun

Číst článek

U akcií Pegas Nonwovens podle něj investoři nelibě nesli riziko stažení akcií z obchodování.

V případě Monety akcionáři dokázali odmítnout nevýhodnou akvizici od skupiny PPF, vyhnout se bankovní dani a banka dosud odmítá také dobrovolný příspěvek do Národního rozvojového fondu. Kurz jejích akcií v roce 2019 slušně posílil a k tomu akcionáři dostali dividendu.

U skupin Erste Bank a VIG se uklidnily obavy o další bankovní daně v zemích východní Evropy, investoři znovu našli zálibu v bankách aktivních v eurozóně, dodal Dohnal.

Akcie ČEZ nadále prodávali zahraniční investoři, kteří mají strach, že vláda prosadí výstavbu jednoho jaderného bloku za 300 miliard Kč, tedy za cenu vyšší než je tržní kapitalizace celé společnosti, a to proti vůli minoritních investorů.

Investoři se akcií zbavovali také v důsledku rebalancování indexů a při očekávání zelené politiky Evropské centrální banky. Hospodaření O2 CR se nezměnilo, v některých aspektech i zlepšilo. Klíčové pro kurz jejích akcií byla ovšem absence výkupu vlastních akcií, podotkl analytik.

Z méně významných akcií rostly hlavně akcie výrobce antivirových programu Avast (o 75 procent). Kurz jeho akcií po celý rok posiloval. Hlavním motivem bylo zlepšování hospodaření, dále pak sílící libra, protože firma se obchoduje hlavně v britské měně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme