Akcie i letos táhne vzhůru takzvaný lednový efekt

Globální akciové trhy na úvod roku posilují. Většina hlavních asijských indexů si dnes ráno připisovala zisky do jednoho procenta. A ty naznačují, že by akcie po prosincovém posílení mohly i díky takzvanému lednovému efektu nadále růst. Statistiky ze Spojených států přitom napovídají, že od roku 1927 burzy v lednu v průměru posilují o čtyři procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akcie na začátku roku posilují díky lednovému efektu | Foto: AFP

Leden je v Americe pro akcionáře nejúspěšnější měsíc - průměrné zisky jsou v porovnání s druhým nejúspěšnějším měsícem, červencem, více než dvojnásobné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akcie i letos táhne vzhůru takzvaný lednový efekt. Téma pro analytika BH Securities Petra Hlinomaze

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz očekává, že to bude platit i letos.

„Trhy jsou na začátku roku naladěny poměrně pozitivně a zatím ani nemohly být zaskočeny nějakými makroekonomickými reporty, které by indikovaly, jak se vyvíjel čtvrtý kvartál a hlavně, jak se bude vyvíjet první kvartál,“ uvedl Hlinomaz.

Takzvaný lednový efekt se podle něj může dostavit i na většině mimoamerických trhů, včetně pražské burzy. Ta na počátku loňského roku prudce posílila, následně ale své zisky zase rychle odevzdala.

„První pohled naznačuje, že by tomu tak mohlo být. Měli bychom vidět nárůst akcií během ledna a možnost zhodnocení nebo i realizace nějakého zisku,“ předpokládá analytik s tím, že celoroční zisky pražské burzy by se měly pohybovat mezi nulou až pěti procenty.

Favoritem prvního pololetí jsou americké akcie

V první polovině roku jsou však podle Hlinomaze nadále favoritem americké akcie: „Trend posilujícího dolaru bude ještě nějakou dobu pokračovat, patrně minimálně oněch šest měsíců tohoto roku, což by mohlo dávat šanci americkým akciím.“

„Co se týče typu akcií, tak zatímco v první čtvrtině roku by mohly být favority růstové akcie s větším procentem rizika, postupně bychom měli zdůrazňovat defenzivní tituly a v případě růstu rizikovějších akcií realizovat zisky a ponechat si v portfoliu hlavně dividendové tituly,“ doplnil Hlinomaz.

Martin Hromádka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme