Akcie klubu Manchester United se začnou prodávat na burze v New Yorku

Své akcie dnes nabídne ke koupi fotbalový klub Manchester United. Emisi umístí na burze v New Yorku. Jeden z nejznámějších fotbalových týmů světa má podle odhadů až 660 milionů fanoušků. Ne každý z nich si asi bude chtít koupit podíl ve svém oblíbeném klubu, ale je to určitě velký marketingový potenciál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská burza | Foto: Milan Kopp

V prodávání reklamy je Mancester United velice schopný. Kromě peněz za přenosy, upomínkové předměty a různé formy reklamy má hlavně značné příjmy od sponzorů. Loga na dresech má pojišťovna AON. Její kontrakt ale končí v roce 2015. A vystřídá ji automobilka Chevrolet.

Ta má smlouvu na sedm let. Během nich by měla ročně platit za své logo na dresech hráčů 39 milionů dolarů. To je mimochodem o 25 procent více, než teď platí pojišťovna AON.

A kromě toho: Manchester United je zřejmě jediným klubem, kterému se podařilo prodat i loga na tréninkových dresech, a to firmě DHL expres. Má čtyřletý kontrakt za zhruba 40 milionů liber.

Zájem se čeká spíš od příznivců klubu v Asii

V odhadech zájmu kupujících o akcie klubu jsou však analytici opatrní a spíše skeptičtí. Někteří z nich upozorňují na to, že akcie jsou příliš drahé a nemusí se vyplatit, protože fotbal je nevypočitatelný a zisky klubu závisí na výkonnosti hráčů a na jejich úspěchu. Vesměs také upozorňují na velké zadlužení klubu.

Fanoušci - hlavně ti angličtí - zase nemají rádi amerického majitele, který klub koupil v roce 2005. Fanoušci mu vyčítají, že klub zadlužil a nic do něj neinvestuje. A shodně nadávají, že z prodeje akcií si ‚namastí kapsu‘ majitel a na rozvoj klubu dá jen málo peněz.

Na druhé straně Manchester United má ohromné množství příznivců v Asii. Ti si možná akcie budou chtít koupit.

Klub celkem nabídne 16 milionů 700 tisíc kusů akcií. To je desetina všech akcií klubu. Cena se očekává mezi 16 až 20 dolary za kus. Celkový úpis by se tak mohl pohybovat lehce nad 300 miliony dolary. Obchodovat se začne zítra.

Jitka Hanžlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme