Akcie těžařské firmy NWR po rozhodnutí zavřít Důl Paskov posilují

Společnost NWR už nebude prodlužovat těžbu v Dole Paskov. Vedení firmy se rozhodlo, že ho zavře, a provoz chce ukončit koncem příštího roku. Akcie firmy v reakci na tento plánovaný krok od rána výrazně posilují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Dole Paskov hrozí omezení nebo úplné zastavení těžby | Foto: OKD

Poslední prosincový den příštího roku může být skutečně posledním dnem, kdy bude důl v provozu. Vedení NWR s tím počítá v takovém případě, kdy všechny náklady na provoz a útlum dolu ponese sama firma.

Management se také snažil důl prodat, ale marně. Kupce firma nenašla, a proto zřejmě sáhne k nepříjemné variantě, o které už otevřeně mluví delší dobu. To potvrzuje Petr Jonák, člen představenstva OKD, což je dceřiná firma NWR, které důl patří.

Přehrát

00:00 / 00:00

NWR se rozhodla zavřít Důl Paskov. Dopady tohoto kroku na hospodaření firmy rozebral redaktor Jan beneš

„Co to znamená v praxi, je, že pokud nebude žádná vnější podpora směrem třeba k našim zaměstnancům, která by mohla prodloužit útlum, tak sami za sebe jsme schopni důl provozovat ještě celý letošní a příští rok. Do té doby by tam pracovala i většina zaměstnanců. Podstatnou část, doufáme, převedeme na karvinské doly, ale to samozřejmě závisí i na nich samotných,“ řekl Polák.

Do situace se ale možná vloží stát. To znamená, že by vláda poskytla společnosti finanční pomoc. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala v České televizi naznačil, že částka by mohla být mezi čtyřmi až šesti miliardami korun. Jestli ale firma podporu získá, není vůbec jisté. Pokud ano, pro firmu to bude podle ekonomů velká finanční úleva.

„Pokud by se stát rozhodl a nějakým způsobem dotoval těžbu v Dole Paskov, to by byla samozřejmě pozitivní zpráva, protože by NWR neúčtovalo ztráty, které jsou zhruba jeden a půl miliardy korun ročně. Další pozitivní zpráva je, že by NWR nemusela v následujícím období, to znamená v příštím roce, účtovat náklady na zavření dolu,“ vysvětluje analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Firma počítá ztráty v miliardách

Důvodů, proč má Důl Paskov tak velké ztráty, je několik. Náklady na těžbu jsou vysoké, do toho dlouhodobě klesá cena koksovatelného uhlí. Podle údajů J&T Banky se od začátku loňského roku snížila o více než 30 procent. Kvůli ekonomické recesi navíc klesá produkce ocelářů, a tím i zájem o uhlí.

NWR, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl český miliardář Zdeněk Bakala.

Podle člena představenstva OKD Petra Jonáka je ale důl ve ztrátě delší dobu.

„Byl akumulovaně ztrátový i v minulých letech, kdy byly ceny uhlí rekordní. Postupně jsme se dostali do obrovských hloubek více než jeden kilometr, štoly začínají být skutečně droboučké a náklady na důl jsou dvakrát vyšší než u našich ostatních dolů, které máme v Karviné,“ připomněl Jonák.

Firma se v prvním letošním pololetí propadla do ztráty téměř 396 milionů eur, tedy téměř 10 miliard korun. Kvůli tomu společnost letos oznámila plán úsporných opatření. Jeho součástí byl kromě snížení nákladů i zmiňovaný prodej Dolu Paskov a koksovny OKK. Zatímco pro důl se nepodařilo najít kupce, o koksovnu prý projevilo zájem několik firem.

Zprávy o uzavření dolu ale přivítali investoři. Akcie NWR celý den výrazně rostou, a to jak na pražské, tak i londýnské burze.

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme