Akcie Unipetrolu šly nahoru o sedm procent

Až o sedm procent vystoupaly dnes dopoledne akcie petrochemické společnosti Unipetrol. Evropská komise totiž včera, po uzavření českého akciového trhu, oznámila, že souhlasí s prodejem státního podílu v této firmě polskému ropnému gigantu PKN Orlen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Souhlas Evropské komise s tím, že PKN Orlen získá český Unipetrol, trh očekával. Přesto však akcie silně rostla. Podle Tomáše Karbana, obchodníka společnosti Wood and Company, však tato situace dlouho nevydržela a krátce na to začalo vybírání zisků - investoři tak začali akcie Unipetrolu opět prodávat. "Akcie trpí v poslední době silnou volatilitou vzhledem k omezené nebo nižší likviditě potom, co tři marketmakeři ukončily tvorbu trhu v segmentu SPAD," vysvětlil.

Podle něho tak v podstatě s akciemi Unipetrolu před časem přestaly obchodovat velké společnosti a cena tohoto titulu je tak na trhu více náchylná k výrazným změnám. Pro drobné investory je však důležité spíše to, jak se PKN Orlen vyrovná s povinným odkupem jejich akcií. Stát za Unipetrol získá už předem dohodnutých 98 korun a 9 haléřů za jednu akcii. Ta se ale na trhu v současnosti pohybuje na hodnotách kolem 150 korun.

"Zde jsou tři základní podmínky, podle kterých se určuje výše odkupu. První z nich je, že ten odkup minoritních akcionářů nemůže být níže než osmdesát pět procent ceny zaplacené za majoritní blok. Druhá podmínka je, že cena nesmí být níže než šestiměsíční průměr na veřejných trzích včetně ceny za majoritní blok," přiblížil obchodník. Třetím parametrem je pak odhad nezávislého znalce. PKN Orlen pak v odkupu musí nabídnout tu cenu, která je z těchto tří podmínek nejvyšší.

David Vandrovec, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme