Akcie v USA vzrostly, povzbudila je dohoda o brexitu. Zisky zaznamenaly hlavně technologie

Akcie ve Spojených státech vzrostly, zisky vykázaly hlavně technologické společnosti. Povzbuzení znamenala na poslední chvíli uzavřená dohoda mezi Británií a EU o podobě příštích obchodních vztahů. Obchodování bylo ve čtvrtek kvůli nadcházejícím svátkům kratší. Na devizovém trhu mírně ztrácel dolar.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slabší výkon ve čtvrtek podaly finanční, průmyslové a energetické podniky. Naopak technologický sektor si připsal 0,8 procenta a dařilo se mu ze všech odvětví nejlépe (ilustrační foto) | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si ve čtvrtek podle agentury Reuters připsal 0,23 procenta a uzavřel na 30.199,87 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,36 procenta na 3703,18 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, přidal 0,26 procenta na 12.804,73 bodu.

Za celý týden Dow Jones podle Reuters přidal 0,07 procenta, index S&P 500 oslabil o 0,17 procenta a Nasdaq stoupl o 0,38 procenta.

Republikáni a demokraté ve Sněmovně reprezentantů USA zablokovali pokusy pozměnit balíček pomoci a vládních výdajů ve výši 2,3 bilionu dolarů (49,5 bilionu korun), který v pondělí jednomyslně schválil Kongres. Trh je zmatený ohledně stimulačního balíku a ohledně možnosti, že by se mohla zastavit činnost vládních úřadů,“ řekl k tomu analytik Rick Meckler ze společnosti Cherry Lane Investments v New Jersey.

Velké obchody mohou o svátcích zůstat otevřené. V nouzovém stavu dostaly výjimku ze zákazu prodeje

Číst článek

Slabší výkon ve čtvrtek podaly finanční, průmyslové a energetické podniky. Naopak technologický sektor si připsal 0,8 procenta a dařilo se mu ze všech odvětví nejlépe.

Přes 13 procent odepsaly akcie čínského internetového prodejce Alibaba. Svému téměř šestiměsíčnímu minimu se přiblížily poté, co firmu začal vyšetřovat čínský antimonopolní úřad. Zpráva poškodila i další čínské společnosti obchodované na amerických burzách, jako je Baidu a JD.com.

Slabý byl ve čtvrtek i objem devizových obchodů. Dohoda o příštích britsko-unijních obchodních vztazích posílila libru. Krátce po 19.00 SEČ britská měna k dolaru přidávala 0,35 procenta na 1,3540 USD. Euro na libru ztrácelo 0,4 procenta na 0,8999. Odpoledne mírně posílil dolar, ale k večeru zase začal ztrácet - dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu odepisoval 0,1 procenta na 90,33 bodu.

Dolarový index si za celý týden připsal 0,4 procenta, což byl jeho nejvyšší týdenní zisk od poloviny listopadu. Za celý rok ale dolar ztratil 6,4 procenta a letošek tak pro něj byl nejhorším rokem od roku 2017. V pátek jsou finanční a akciové trhy zavřené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme