Akcionáři AAA Auto rozhodnou o stažení titulu z pražské burzy

Během dnešního dne rozhodne valná hromada společnosti AAA Auto o stažení všech akcií z pražské a budapešťské burzy. Návrh k tomuto kroku dal většinový vlastník firmy Anthony Denny už v polovině února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská burza | Foto: Marián Vojtek

Přesné důvody, proč se chce největší akcionář této společnosti stáhnout z burz, zatím nejsou známy. Ale odborníci už delší dobu mluví například o tom, že Anthony Denny chce prodat většinový podíl.

Valná hromada bude tedy také jednat o odkupu akcií, který by měl podle ČTK začít už v příštím týdnu - tedy v případě, že ke stažení akcií opravdu dojde. S jeho ukončením se pak počítá v červnu letošního roku. Cenu, kterou hlavní akcionář nabídne, odborníci odhadují na 23 korun za akcii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akciích společnosti AAA Auto mluvil Jan Beneš

Odchod této společnosti by pražskou burzu zřejmě příliš neovlivnil. AAA Auto patří mezi nejmenší firmy, které jsou na hlavním trhu. Podíl s akciemi Áček na celkových obchodech byl loni podle ředitele pražské burzy Petra Koblice 0,06 procenta. A to je tedy jenom velmi malá část.

Nicméně odchod společnosti z burzy by byl nepříjemný, a to například kvůli tomu, že počet titulů na hlavním trhu se sníží.

„Negativní věc spatřujeme v tom, že se zúží nabídka o jeden relativně specifický titul, kteří zřejmě někteří investoři měli docela rádi, protože čas od času se obchodoval aktivněji. Byly v něm stovky nebo tisíce investorů. Z tohoto pohledu je škoda o něj přijít, ale z celkového pohledu je vliv malý,“ řekl Koblic.

V současnosti je na hlavním trhu celkem 14 společností. Posledním přírůstkem byla firma Tatry Mountain Resort, která na burzu vstoupila koncem loňského roku.

S akciemi této společnosti se začalo na pražské burze obchodovat ve druhé polovině roku 2007. Upisovací hodnota tehdy byla 55 korun za akcii. Ke včerejšímu dni byla cena o víc než polovinu nižší. Obchodování s titulem skončilo růstem o půl procenta na hodnotě 24 korun za akcii.

Výsledky prodeje ojetin z AAA Auto | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme