Akcionáři poslali Sevac do likvidace

Mimořádná valná hromada společnosti Sevac definitivně rozhodla o likvidaci podniku, který se měl stát klíčovým zpracovatelem krevní plazmy v České republice. Po mnoha měsících tak akcionáři ukončili nepříznivý ekonomický vývoj společnosti a jmenovali jejího likvidátora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil ředitel Sevacu Josef Prchal.

Likvidátor má nyní zhruba 14 měsíců na to, aby shromáždil veškeré dluhy a pohledávky společnosti. Generální ředitel Sevacu Josef Prchal nevyloučil, že se během této doby podaří nalézt vhodného strategického partnera pro bohumilský závod u Kostelce nad Černými lesy. Ani tak by ale provoz rozhodně nebyl spuštěn podle původních předpokladů. Může také rozprodávat části majetku. Prvotním úkolem likvidátora bude ale sejít se s jednotlivými věřiteli.

Dosavadní pokusy o nalezení vhodného zájemce o koupi téměř 80 procent akcií, které vlastní Fond národního majetku, nebyly úspěšné. O vstupu podniku do likvidace akcionáři poprvé jednali před pěti týdny. Tehdy ještě tuto variantu zamítli. Dluhy Sevacu se pohybují kolem 800 tisíc korun. Zdaleka největším věřitelem podniku je Konsolidační banka.

Největším věřitelem firmy Sevac je Konsolidační banka, u které má dluh asi 770 miliónů Kč. Nový areál Sevacu v Bohumile na Kolínsku, kde se měla původně zpracovávat krevní plazma a stát společnosti garantoval šestisetmiliónový úvěr, se dosud nepodařilo uvést do provozu. Firma zde zaměstnává asi 30 lidí, kteří zabezpečují jen tu nejzákladnější údržbu - ostrahu, vytápění, základní údržbu a účetnictví.

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík, Simona Poláková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme