Světové akciové trhy se vzpamatovávají z propadu. Evropa počáteční oživení neudržela

Akciové trhy v Asii, Evropě i Spojených státech se v pátek začaly zotavovat z předchozího propadu. Evropské akcie ale počáteční růst neudržely a oživení se jim nakonec nezdařilo. K růstu se vrátily burzy v Číně nebo Japonsku, vzhůru zamířily rovněž americké akcie.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká burza (ilustrační foto). | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Všechny hlavní burzy v Evropě uzavřely poklesem, hlavní regionální index Euro STOXX klesl o 0,2 procenta a jeho týdenní ztráta dosáhla 4,8 procenta. Obchodníci poznamenávají, že akcie amerických firem, podporovaných daňovými škrty, překonávají evropské už od počátku roku. S tím souvisí i odliv miliard z evropských akciových trhů.

Akciový index MSCI pro Asii a Tichomoří bez zahrnutí Japonska vzrostl o více než dvě procenta, což představuje nejprudší nárůst za více než dva roky. Ve čtvrtek se propadl o 3,6 procenta a dostal se na nejnižší úroveň za rok a půl, uvedla agentura Reuters.

Americké akcie prohlubují ztráty, Dow Jonesův index za dva dny ztratil nejvíce bodů od února

Číst článek

Akciové trhy se dostaly pod tlak kvůli obavám z negativních dopadů obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou a rovněž kvůli rostoucím výnosům dluhopisů. Výprodej na globálních akciových trzích odstartovaly americké akcie, jejichž hlavní indexy se ve středu propadly o více než tři procenta a ve čtvrtek o další více než dvě procenta.

Krátce po zahájení pátečního obchodování si však Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, připisoval zhruba 1,4 procenta, kolem 19. hodiny ale zisk snížil na 0,04 procenta. Náladu na americkém akciovém trhu podpořily mimo jiné příznivé výsledky bankovních společností JPMorgan a Citigroup.

Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 uzavřel páteční obchodování růstem o 0,46 procenta na 22 694,66 bodu. Za celý týden nicméně ztratil 4,6 procenta, což představuje nejvýraznější týdenní pokles od března. Index šanghajské burzy Shanghai Composite si pak připsal 0,91 procenta na 2 606,91 bodu po čtvrtečním sestupu na téměř čtyřleté minimum.

„Vypadá to, že asijské akcie se stabilizovaly. Ve finále však bude klíčové to, na jaké úrovni se ustálí výnosy amerických dluhopisů,“ uvedl jeden z analytiků banky MUFG.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme