Akciové trhy hlásí výprodeje. Některé tituly zasáhla korekce

Globální akciové trhy zasáhla očekávaná vlna výprodejů. V úterý celoevropský index Stoxx 600 oslabil o 1,4 procenta, což je nejvýraznější jednodenní propad za poslední měsíc. V noci na středu pak hlavní americké ukazatele odepsaly 1 až 1,3 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská burza | Foto: Milan Kopp

Po ránu navíc převzala štafetový kolík Asie, která oslabuje o 2 až 2,5 procenta. Podle analytika Wood and Company Jiřího Staníka souvisí vlna výprodejů především s rapidním růstem akciových trhů v červenci. "Jenom ve střední a východní Evropě zaznamenaly trhy nárůst až o 25 procent za poslední čtyři týdny, což je hlavně dílem korekce" řekl Rádiu Česko Staník.

O korekci na čtyři týdny rostoucích trzích se už nějakou dobu mluvilo. Jak výrazná a dlouhá stávající korekce může být je však otázkou. Podle Staníka její délku nelze s určitostí předvídat. "Osobně očekávám, že potrvá ještě v řádech několika následujících týdnů."

V rámci zmíněné korekce budou pod největším tlakem tituly, které zaznamenaly právě největší nárůst. "Budou to hlavně akcie z finančního a realitního sektoru, kde tituly v poslední době rostly o 30 - 40 procent," míní Staník a dodává, že příkladem v tomto směru mohou být Spojené státy, kde v úterý Kongres varoval před přetrvávajícími problémy bankovních a finančních domů z takzvanými toxickými aktivy, což je jasným důkazem, že korekce na globálních akciových trzích je tažena právě finančními tituly.

Korekce se tedy bezpochyby dotkne hlavních světových indexů a někteří experti, včetně známého investora Marka Mobiuse, očekávají postupné oslabení trhů až o 30 procent. Podle Staníka může na jeho slova skutečně dojít. "Pokud totiž některé tituly vzrostly o 50 - 100 procent během několika měsíců, tak zmíněná třicetiprocentní korekce, jakkoli je to vysoké číslo, může být pravděpodobná," uzavírá Staník.

POSLECHNĚTE SI ROZHOVOR NA TÉMA V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Globální akciové trhy zasáhla očekávaná vlna výprodejů. Otázka pro vrchního analytika Wood and Company Jiřího Staníka.

Přečtěte si také:
Evropské akciové trhy spadly na rekordní minima

Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme