Aktualizovaná energetická koncepce českého státu řeší bezpečnostní rizika

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejní aktualizovanou koncepci energetické politiky České republiky s výhledem do roku 2050. Soustřeďuje se na energeticko-bezpečnostní rizika dodávek plynu a ropy ze zahraničí a také na podporu ekologických zdrojů energie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí | Foto: www.okd.cz

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský předpokládá přijetí dlouhodobé energetické koncepce státu současnou vládou oproti jejímu původnímu vyhlášení, že v této sféře nebude dělat žádné strategické kroky. Tehdy si ale myslela, že bude pouze přechodnou do předčasných voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v Ranním interview Radiožurnálu o koncepci energetické politiky České republiky

Jak ministr potvrdil v Ranním interview Radiožurnálu, nová konpcepce vychází také ze závěrů zprávy nezávislé energetické komise, vedené akademikem Václavem Pačesem.

Návrh ještě projde odborným meziresortním připomínkovým řízením, pak ho ministerstvo průmyslu a obchodu předloží vládě, potvrdil mluvčí úřadu Tomáš Bartovský.

"Je to materiál, na který se čekalo poměrně dlouho. Naposledy se jeho projednávání odložilo letos v lednu kvůli plynové krizi. Koncepce se proto zaměřuje na řešení energeticko-bezpečnostních rizik v dodávkách plynu a ropy. Jsou v ní také zohledněny posuny v energetické a hlavně klimatické politice Evropské unie. A odráží poměrně širokou diskuzi o budoucnosti české energetiky, která se vedla v posledních dvou letech," říká mluvčí Bartovský

Materiál počítá s úpravou limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech. Z vytěžené suroviny by se pak vyrobila elektřina a teplo, což má snížit naší závislost na dovozu plynu a ropy ze zahraničí.

Podle náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Hünnera se v koncepci ještě konkrétně nemluví o tom, kdy by se mělo pod Horním Jiřetínem a Černicemi v Krušných horách začít těžit:

"Závisí to na vypořádání majetku mezi občany, kteří jsou touto těžbou dotčeni. To je hlavní limit a brzda, aby se na tomto území, na tomto ložisku začalo těžit."

Vláda premiéra Jana Fischera aktuálně projednávání koncepce energetické politiky České republiky s výhledem do roku 2050 opět přerušila, vrátit se k němu chce za měsíc.

Jitka Hanžlová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme