Akvizice ČEZ v Albánii přináší další problémy. Zasahovala i policie

Albánský energetický regulační úřad chce sebrat licenci firmě, která patří společnosti ČEZ. Jde o důsledek dlouhodobých sporů mezi českým podnikem a tamní vládou a hlavně albánskými odběrateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustr. obr.) | Foto: ČEZ

ČEZ minulý týden zastavil v Albánii dodávky vodárnám, které neplatí účty za elektřinu. Vodárenské podniky už dluží 38 milionů eur, což je v přepočtu téměř miliarda korun.

K tomuto kroku se ČEZ rozhodl po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou. Odpojení elektřiny vyřadilo z provozu čerpací stanice a omezilo dodávky pitné vody domácnostem i firmám.

Podle mluvčí české společnosti Barbory Půlpánové firma nevylučuje mezinárodní arbitráž vůči albánským úřadům, pokud místní obchodní partneři dluh neuhradí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akvizice ČEZ v Albánii přináší další problémy. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Jitka Hanžlová

Mezitím se však do celé záležitosti vložila albánská policie. V řadě okresů donutila zaměstnance dceřiné společnosti ČEZ obnovit dodávky elektřiny v odpojených vodárnách.

Půlpánová upřesnila, že během včerejška bylo asi 30 procent odpojených vodáren připojeno zpět bez asistence zaměstnanců firmy. Nové odpojeny nebyly, policisté v tom pracovníkům ČEZ brání a některé z nich dokonce zadrželi.

Mluvčí ví o šesti lidech, na které policie uvalila vazbu, a to na základě podání trestního oznámení od vodáren o zneužití pravomoci. ČEZ s tímto postupem zásadně nesouhlasí, podle firmy se jedná o zásah do fungování soukromého distributora, jenž má plné právo odpojit od dodávek elektřiny ty, co řádně neplatí.

ČEZ už delší dobu tvrdí, že se k odpojení vodáren rozhodl po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou o nutnosti uhrazení dluhu. Druhé straně firma nabídla splátkový kalendář nebo možnost uhrazení alespoň části pohledávky, ale neuspěla. Odběratele, domácnosti i veřejnou správu také několik dní předem varovala, ať si udělají zásoby vody.

Odpis albánských aktivit může přijít ČEZ až na tři miliardy

Český energetický gigant má v Albánii potíže už delší dobu a uvažuje o tom, že svoji tamní akvizici prodá. Těžce totiž prodělává kvůli státní regulaci. Podnik už informoval Světovou banku, že hrozí riziko čerpání záruk, které banka za investice ČEZ v Albánii poskytla.

Ještě předminulý týden to vypadalo, že by se český investor mohl s albánskou vládou dohodnout na smírném řešení. Ale vzhledem k tomu, že místní regulační úřad zahájil správní řízení o odebrání licence, asi už to nebude možné. Analytici soudí, že odpis albánských aktivit by ČEZ mohl přijít na dvě až tři miliardy korun.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme