Albánská vláda rozhodne o odebrání licence dceřiné společnosti ČEZu

Spor firmy ČEZ s Albánií se dál vyostřuje. Vláda v Tiraně možná už dnes připraví o licenci společnost, ve které má český elektrárenský gigant většinový podíl. ČEZ Shperndarje v Albánii distribuovala energii. Celou dobu ale měla problémy s platební morálkou odběratelů a podivnou regulací cen a po mnoha konfliktech je na prodej.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stožáry vysokého napění | Foto: ČEZ

Společnost ČEZ Shperndarje se od začátku snažila přesvědčit veřejnost o velikosti svých investic, o své péči o přenosovou síť, o transparentnost vyúčtování, přesnost odečtů. Chtěla se prezentovat jako vstřícná a moderní firma.

Mise ČEZu v Albánii však od začátku nebyla snadná a na premiérské úrovni se problémy řešily už na jaře minulého roku. Albánský premiér osobně Petra Nečase ujišťoval o snaze problémy řešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech ČEZu v Albánii informoval redaktor Martin Ježek

„Ujistil jsem premiéra Nečase, že naší snahou a cílem je vyřešit tento problém a docílit toho, aby ČEZ byl v Albánii úspěšný,“ prohlásil Sali Berisha po setkání.

ČEZ tušil, že vyhrané výběrové řízení na privatizaci distributora nevěští procházku růžovým sadem. Jeden z velkých problémů od začátku byl, že obyvatelé Albánie jsou přeborníci v ilegálních odběrech.

Zvlášť v odlehlých oblastech si místní zčásti dodnes myslí, že elektřina je něco, co je automaticky k dispozici, skoro jako voda v řece. Vysvětlit jim, že svícení něco stojí, byl velký komunikační úkol.

ČEZ je navíc v Albánii odkázán na dodávky státní společnosti KESh, která mu zvedla ceny, regulátor už však nepovolil, aby se zvedly účty i odběratelům. Ze sporů ČEZu se státem se stal nesmiřitelný konflikt - až do té míry, že došlo na vypínání elektřiny vodárnám.

To už řešil i soud. Analytici pak uvedli, že ztráta ČEZu půjde do pěti miliard. Když společnost svou firmu ČEZ Shperndarje prodá, alespoň se mu ztráta nezvýší.

kko, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme