Převzetí ztrátových aerolinek Alitalia se znovu komplikuje. O půlnoci vyprší další vládní termín

Pro převzetí ztrátové letecké společnosti Alitalia zatím nejsou podmínky, uvedly italské státní dráhy Ferrovie dello Stato. Ty mají vést chystané sdružení podniků, které by Alitalii převzalo. Účast v něm vve čtvrtek potvrdila americká letecká společnost Delta Air Lines, která chce za desetiprocentní podíl vložit 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy Kč), informovala agentura ANSA.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alitalia | Foto: Tomáš Adamec

Lufthansa peněženku naopak otevřít nechce, třebaže se minulý měsíc psalo o jejím vkladu 200 milionů eur. Z projektu přitom v úterý vycouvala italská průmyslová skupina Atlantia. O půlnoci vyprší další posunutý termín, který pro podání závazné nabídky na zadlužené aerolinky stanovila italská vláda.

Z pražského letiště se bude v zimě létat do 121 míst, nově třeba do Lvova, Florencie nebo Bejrútu

Číst článek

Italská letecká společnost v minulosti prošla dvěma neúspěšnými záchrannými programy, a to v letech 2009 a 2014. Za 70 let své existence byl podnik v zisku jen párkrát, navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím. Od roku 2017 je pod zvláštní správou a Řím pro firmu od té doby hledá kupce.

Letecká společnost funguje díky svým hotovostním rezervám a předpokládá se, že peníze jí dojdou na konci roku, uvedla agentura Reuters. Bez finanční injekce hrozí aerolinkám likvidace.

Italské státní dráhy ale chtějí o převzetí Alitalie dál jednat a čekají na pokyny od správců. S těmi se má dnes setkat ministr průmyslu Stefano Patuanelli. „Věřím, že s Deltou a Lufthansou máme ještě prostor dosáhnout dohody,“ řekl ve středu ministr v rozhovoru s televizí CNBC. Patuanelli nevyloučil další, již osmé, posunutí termínu.

Německá letecká společnost Lufthansa je přístupná dohodě, ale finančně do Alitalie zatím vstupovat nechce, vyplývá z jejího středečního dopisu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme