Amazonu se nelíbí, že Pentagon dal miliardovou zakázku Microsoftu. Rozhodnutí napadne u soudu

Společnost Amazon napadne u soudu rozhodnutí Pentagonu, který se rozhodl desetiletou zakázku na cloudové služby za deset miliard dolarů (bezmála 232 miliard Kč) přidělit Microsoftu. Amazon už tyto služby poskytuje americké Ústřední zpravodajské službě (CIA), považuje se za povolanějšího dodavatele a ministerstvo obrany podle něj krok učinilo pod politickým tlakem. Microsoft se k věci zatím nevyjádřil.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Amazonu Jeff Bezos | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Donald Trump v červenci pohrozil, že vzhledem k „obrovským stížnostem“ do tendru zasáhne. V minulosti měl přitom prezident několikrát výhrady k šéfovi Amazonu Jeffu Bezosovi.

Amazon po Trumpově kritice nezískal zakázku za 230 miliard korun. Systém JEDI vytvoří Microsoft

Číst článek

Tento nejbohatší člověk světa totiž mimo jiné vlastní list The Washington Post, který se staví kriticky k Trumpově prezidentství.

Pentagon posléze rozhodnutí o tendru odložil na 25. října, kdy oznámil, že zakázku získal Microsoft. Americký ministr obrany Mark Esper uvedl, že výběrové řízení bylo spravedlivé.

Cílem projektu označovaného zkratkou JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure) je modernizace zastaralých datových a komunikačních systémů americké armády.

Lukrativnost zakázky spočívá v tom, že by s obdobnou modernizací mohla pokračovat i další ministerstva.

Amazon podle BBC minulý pátek soud informoval, že se hodlá proti rozhodnutí Pentagonu odvolat; oficiální odvolání společnost předá později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme