Američané chtějí proniknout s břidlicovým plynem na asijské trhy

Spojené státy by se mohly stát plynovou exportní velmocí. Spekuluje o tom server Patria.cz. Podle článku by mohli Američané dokonce předstihnout Rusy a jejich Gazprom. Za vším je těžba břidlicového plynu, který chtějí Spojené státy vyvážet na asijský trh. Právě tam se ale americké zájmy nejspíš střetnou s těmi ruskými.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrt na těžbu břidlicového plynu v Pensylvánii | Foto: GNU Free Documentation Licence, Version 1.3, Ruhrfisch

Podle některých hlasů by se Spojené státy mohly stát plynovou jedničkou a zastínit díky vývozu břidlicovému plynu a jeho vývozu Rusko.

„Pokud jde o celkovou produkci plynu, tak určitě. To už se vlastně realizovalo v roce 2010. Pokud jde o vývoz plynu, tam to bude asi dlouhodobější proces. Protože plán USA vyvézt 100 miliard kubíků plynu za rok je asi polovina nebo možná třetina toho, co exportuje Rusko,“ přiblížil Vladimír Štěpán, energetický expert konzultační firmy ENA.

Přehrát

00:00 / 00:00

USA chtějí proniknout s břidlicovým plynem na asijské trhy. Téma jsme na Rádiu Česko rozebrali s Vladimírem Štěpánem, energetickým expertem konzultační firmy ENA.

Připomněl, že Spojené státy byly ve spotřebě plynu zatím importní zemí, až po objevení břidlicového plynu mění svoji strategii.

„Musí vybudovat produkční terminály na zkapalněný plyn. V současnosti USA budují osm terminálů. Z toho pět je určeno právě pro vývoz do Asie, tři do Evropy. Jejich celková kapacita je kolem 80 miliard kubíků za rok. Takže tak v roce 2015 nebo 2016 budou připraveny ke zprovoznění,“ vysvětlil.

Dodal, že Čína už také buduje přijímací terminály na zkapalněný plyn. Připomněl, že ruský Gazprom vyváží zkapalněný plyn z jediného terminálu na ostrově Sachalin, kde spolupracuje s koncernem Royal Dutch Shell.

„Rusko spíše spoléhá na potrubní plyn. Takže Spojené státy, pro které jsou ceny v Asii lákavé, tam mají šanci,“ dodal.

Ceny amerického břidlicového plynu jsou v tuto chvíli pětinové v porovnání s evropským tarifem Gazpromu. Až začnou v roce 2015 Spojené státy ve velkém břidlicový plyn vyvážet, a začnou tak přímo konkurovat Gazpromu, je podle analytika možné, že cena plynu klesne.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme