Američané věří své ekonomice nejméně od dubna 2009

Američané věří domácí ekonomice nejméně od dubna roku 2009. Index S&P na to reagoval pádem pod psychologickou hranici 12.000 bodů a investoři se začali obávat toho, že se na trhy vrátí výprodeje. Díky následně zveřejněným zápiskům ze zasedání centrální banky se ale situace uklidnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký dolar. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Potvrdilo se totiž, že část vedení Fedu chce, aby banka ekonomiku podpořila další porcí likvidity.

Ještě nedávno se přitom mluvilo o tom, že náladu na trzích určuje Evropa, respektive její schopnost řešit krizi. Teď se stále více mluví o Americe a kvantitativním uvolňování. Podle analytika BH Securities Kamila Bednáře jsou ale akciové trhy po celém světě úzce propojené, tudíž nálada na nich je ovlivňovaná z mnoha stran současně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik BH Securities Kamil Bednář byl hostem Světa o osmé

„Samozřejmě, v určitém období mohou být některé zprávy závažnější či silnější, jako tomu bylo nedávno v Evropě. Teď zprávou číslo jedna je možná podpora ekonomiky ze strany Fedu, ale rozhodně bych neřekl, že informace například z Evropy jsou nyní trhy přehlíženy,“ upozornil Kamil Bednář ve Světě o osmé.

Pravděpodobnost, že se Fed nakonec rozhodne pro nějakou formu podpory, v rámci které do systému nalije další peníze, je podle něj stále 50procentní.

„I když možná ty misky vah se nyní převažují na stranu toho, že určitá forma podpory přijde. Každopádně Fed v posledním období stupňuje svou rétoriku, ať už tím, že na začátku srpna jasně deklaroval, že své sazby hodlá ponechat na současné úrovni po dlouhou dobu, několikrát jsme slyšeli slova, že je Fed připraven další podporu trhům poskytnout.“

„Čili zatím se jedná řekněme o slovní podporu, ale ta může být vystřídaná nějakou konkrétní akcí.“

Případná podpora centrální banky americké ekonomice ale podle něj může představovat pouze náplast, která zakryje skutečný problém. Trhy sice oživí, ale ekonomice to nepomůže.

„Bojím se, že přesně to by mohlo nastat. Konec konců ten poslední balíček měl pozitivní vliv na akciové trhy; podporu dostaly trhy s dluhopisy, ale otázkou je, jestli se změnilo něco tam, kde to Američany nejvíce pálí.“

„Ať už na trhu práce, nebo zdali došlo k oživení realitního trhu – určitě ne, zdali se změnilo něco v ochotě Američanů utrácet – spíše ne. Čili jestli ten případný další balíček přinese nějakou reálnou pomoc, reálnou podporu Američanům, to se obávám, že by tomu tak opět nemuselo být,“ uvedl Kamil Bednář ve Světě o osmé.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme