Americká analytička: Maďarská centrální banka není zpolitizovaná

Maďarská centrální banka ponechala klíčovou sazbu beze změny. To znamená na úrovni šesti procent. Naplnila tak očekávání většiny analytiků. Napětí na trhu ale přesto trvá. Orbánova vláda totiž před týdnem doplnila orgán rozhodující o monetární politice o dva nové členy a získala v něm tak většinu. Někteří experti se v této souvislosti obávají, že rozhodování o sazbách může být napříště zpolitizováno. Jak ale Romanu Chlupatému řekla například Raffaella Tenconiová z Bank of America, ne každý analytik s tímto pohledem souhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

analytička Bank of America Merril Lynch Raffaella Tenconi | Foto: GlobeReporter.org

Podle některých expertů šlo více o politiku než monetární politiku. Souhlasíte?

Tak s tím bych možná do určité míry nesouhlasila. A to v tom slova smyslu, že oba zvolení jsou kvalifikovaní; jde o kvalifikované ekonomy, kteří mají i jisté vztahy s guvernérem Šimorem. Proto bych obecně řekla, že dvojice zvolená minulý týden i dvojice zvolená před několika týdny jsou lepší volby, než jaké jsme čekali. Asi teď budou mít tendenci se řadit spíše k takzvaným jestřábům, tedy těm, kteří proti inflaci vystupují agresivně. Pochopitelně, existuje tu jistý vztah s vládou – všechny vlády, které jmenují členy měnové rady, si chtějí pojistit jistou míru náklonnosti těch, které vyberou. Otázka je, jak silná tato náklonnost je. A zda nejsou lidé, které vyberou, nekompetentní. Což není tento případ.

Čekáte, že se ani ve střednědobém horizontu zmíněná politická náklonnost na rozhodování radních a tím celé rady neprojeví? A nebo se nakonec přece jen projeví, jak někteří tvrdí?

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonomický redaktor Roman Chlupatý hovořil s Raffaellou Tenconi z Bank of America o sazbách maďarské centrální banky

Opět, do jisté míry bych nesouhlasila. A to v tom slova smyslu, že většinou v případě volby do rady, ať už v regionu a nebo na celém světě, sledujeme, že pokud už existuje jistá náklonnost, tak ta v průběhu volebního období postupně mizí. A to společně s tím, jak si lidé zvykají na svou pozici a jak se začínají více identifikovat s centrální bankou a jejími cíli. Proto je možné, že v tuto chvíli budou všichni nově zvolení vystupovat jako umírnění jestřábi. A možná, že se během následujících měsíců změní spíše v holubice – to já nevím. Ale nečekám, že by nějak zásadně během příštího roku řekněme měnili barvy.


Mnozí investoři a analytici jsou z Orbánovy vlády a některých jejích kroků nervózní. Je a bude to na vztahu k Maďarsku cítit a nebo jde o rétoriku, která ale ekonomiku neovlivní?


Jistě, existuje slušná dávka skepse související s jistými kroky vlády. Což je důsledek řekněme odvážné rétoriky, kterou loni Orbánova vláda volila. Stejně tak to souvisí s neortodoxním rozhodnutím celkem dramaticky změnit penzijní systém. Proto zahraniční investoři nahlížejí na plány vlády na fiskální konsolidaci s jistou dávkou skepse. K tomu je ale třeba dodat, že pokud vláda myslí vážně to, že bude šetřit – a podle nás to vážně myslí – tak tato skepse postupně vyprchá. Obecněji, v tuto chvíli je možné najít pozitivní signály. Pochopitelně, otázka je, zda bude Orbán nakonec schopen splnit své sliby.

Roman Chlupatý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme