Americká ekonomika oživuje, ale jen pomalu

Stav americké ekonomiky se i nadále lepší. Ozdravný proces ale je a bude velmi pomalý. Právě tak vyznívá nejnovější pravidelná zpráva americké centrální banky známá jako Béžová kniha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Ta přinesla smíšené pocity: na jednu stranu počet pozitivních signálů mírně převyšuje výčet špatných zpráv; na stranu druhou ale každé povzbuzení přichází s dodatkem, že je nepatrné a nebo něčím podmíněné.

Je poměrně pesimistické vyznění Béžové knihy překvapením? Co se dá od Ameriky v následujících týdnech a měsících očekávat?

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Luboš Mokráš o předpokládaném vývoji americké ekonomiky

Podle analytika České spořitelny Luboše Mokráše je zpráva překvapením jen pro optimisty, kteří si mysleli, že po prvních náznacích oživení v USA dojde k dalšímu rychlému růstu.

"My jsme si ale mysleli, že ten růst nebude tak rychlý a že po dobrém začátku dojde ke zpomalení, takže pro nás to tak velké překvapení není," uvedl Mokráš ve vysílání Rádia Česko.

Americké úrokové sazby se zatím měnit nebudou

Analytik také očekává, že americká centrální banka FED v nejbližší době nezvýší úrokové sazby, které jsou nyní blízko nuly.

"Myslíme si, že zhruba do poloviny roku zůstanou sazby beze změny a s tím koresponduje i vyjádření činitelů FED," uvedl Mokráš.

Dolar bude dále oslabovat, euro posílí

Americký dolar, který se včera propadl na úroveň 1.50 za euro, bude podle Mokráše dále oslabovat.

"Do konce roku by mohl dolar oslabit asi na 1,55 za euro a vzhledem k tomu, že obrat ve vývoji kurzu dolaru nečekáme dříve než ve 2. čtvrtletí příštího roku, může být oslabení ještě výraznější," prohlásil Mokráš.

Pád dolaru neuspíší podle něj ozdravení americké ekonomiky. "Pro americkou ekonomiku to hraje pouze okrajovou roli, protože je hodně uzavřená a export má jen omezený význam. Pro Evropu je naopak posilování eura horší , protože je hodně závislá na exportu, což platí především pro největší zemi - pro Německo," vysvětlil Mokráš.

Dodal, že zprostředkovaně je posilování eura špatné i pro naši ekonomiku, která je hodně závislá právě na Německu. Koruna bude však pode Mokráše v nejbližší době mírně oslabovat kvůli regionálním vlivům, nejnižším sazbám v regionu a menší atraktivitě ve srovnání s Polskem či Maďarskem.

Roman Chlupatý, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme