Americká ekonomika poroste. Bez ohledu na to, kdo bude prezidentem

Trhy nemají rády politické nejistoty, které nyní panují. Volby v Americe jsou s otazníkem, investoři proto vyčkávají, kam peníze vložit. V pondělí se proto na evropských burzách a přes noc v Tokiu akcií většinou zbavovali. Americká burza mírně posílila. Z nejistoty ale těží americký dolar. Americká měna je totiž stále považována za bezpečnou investici v době politické či ekonomické nejistoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý televizní duel Obama vs. Romney | Foto: ČTK/AP, Charles Dharapak

Dolar se vyšplhal na nejvyšší hodnotu k euru za poslední dva měsíce. Doplatila na to však koruna, která vůči dolaru oslabila. Teď se prodává za 19,70 korun.

Romney tvrdí, že Obamova politika zavede Spojené státy v nejlepším případě na cestu velmi slabého hospodářského růstu. Obama zase říká, že pokud ve volbách zvítězí Romney, vzniknou podmínky pro další hlubokou recesi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americké ekonomice mluvil na Radiožurnálu Jaroslav Skalický

Podle analytiků se ale oba politici mýlí. Tvrdí, že americká ekonomika má před sebou lepší časy bez ohledu na to, kdo z obou kandidátů vyhraje.

Spojené státy podle expertů čekají alespoň čtyři roky poměrně svižného růstu. Někteří tvrdí, že letos a příští rok vykáže ekonomika růst asi o dvě procenta, ve třetím čtvrtletí zrychlila růst v přepočtu na celý rok na rovná dvě procenta. V dalších dvou letech už se počítá dokonce s růstem kolem čtyř procent.

Vidět je to například na statistice o vývoji spotřebitelských výdajů, které jsou pro ekonomiku zásadní. Americké domácnosti od finanční krize v roce 2008 začali šetřit, jejich zadlužení se výrazně snížilo, rostou ceny nemovitostí, banky více půjčují.

Ekonomové upozorňují, že bude hodně záležet na tom, jak si příští prezident poradí s vysokým rozpočtovým deficitem. Rozpočtový úřad Kongresu varoval, že americká ekonomika spadne do nové recese, pokud dojde na fiskální útes. Ten znamená, že pokud vláda nezvýší strop pro zadlužení, nastoupí od ledna automatické výdajové škrty a zvyšování daní.

Tato opatření by osekala rozpočet o více než 600 miliard dolarů. Navíc se blíží konec roku a s ním takzvaný ‚fiskální útes‘, jak se v USA říká hrozbě rozpočtového provizoria.

Americkým prezidentským volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál. Na našem webu budeme volební duel sledovat v online reportáži.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme