Americké aerolinky Delta Airlines koupí podíl ve Virgin Atlantic

Americká letecká společnost Delta Airlines získá téměř poloviční podíl v britské firmě Virgin Atlantic. Virgin Atlantic patří britskému miliardáři Richardu Bransonovi, který společnost založil v roce 1984. Delta koupí 49 procent akcií od Singapore Airlines, současného vlastníka podílu ve Virgin Atlantic, za 360 milionů dolarů, tedy asi sedm miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel Virgin Atlantic Richard Branson mluví prostřednictvím telemostu na konferenci v New Yorku. | Zdroj: ČTK

„Pro Deltu bylo především zajímavé postavení Virgin Atlantic na londýnském letišti Heathrow a sloty, které na tomto letišti historicky Virgin Atlantic drží. Společnost má zhruba čtvrtinový podíl na letech z Heathrow do Severní Ameriky. Naopak postavení Delty u letů na Heathrow není nějak silné,“ přiblížil pozadí transakce specialista na letectví Tomáš Hampl ze serveru Airways.cz.

Podotkl, že společnosti uvedly, že chtějí vzájemně spolupracovat na transatlantických letech a vytvořit společný podnik pro provoz těchto letů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vstupu Delty do Virgin Atlantic mluvil na Rádiu Česko odborník na letectví Tomáš Hampl ze serveru Airways.cz.

Společnost Virgin Atlantic se však chystá posilovat také linky na ostrovech a z Velké Británie do Evropy.

„Virgin Atlantic plánují nově zahájit vnitrostátní lety z Heathrow do velkých měst ve Velké Británii a také informovaly, že otevřou několik evropských linek, například do Moskvy,“ řekl Hampl.

Pro společnost to má podle něj přínos v tom, že nové linky mohou přivést společnosti k cestujícím na dálkových letech ještě další zákazníky, což Virgin Atlantic dosud scházelo.

„Počet transferových pasažérů z Evropy byl u této společnosti ve srovnání s jinými velkými dopravci poměrně nízký,“ porovnal Hampl.

Delta Airlines se v posledních letech potýkaly s finančními problémy. Čísla za poslední rok však podle Hampla ukazují, že aerolinky hospodařily poměrně dobře.

„Vykázaly zisk přes 800 milionů dolarů, což je vzhledem k tomu, jaká situace v letecké dopravě nyní panuje, velmi solidní výsledek,“ uvedl Hampl.

Podle něj Delta v poslední době velmi rychle reagovala na vývoj situace a výrazně zredukovala kapacitu například na dálkových linkách a zrušila některé lety.

„Připomněl bych, že například na zimu pozastavila i lety z New Yorku do Prahy. Ale na druhé straně v posledních měsících i výrazně investuje například do nákupu nových letadel a začátkem tohoto měsíce objednala 40 letadel Canadair,“ dodal Hampl.

Rádio Česko, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme