Spojené státy opět zavedou sankce proti běloruským firmám. Požadují prošetření přistání v Minsku

USA obnoví příští týden sankce proti devíti firmám, které vlastní běloruský stát. Po konzultaci s EU a dalšími partnery také zváží zavedení dalších sankcí proti představitelům běloruské vlády, uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. USA Bělorusko vyzvaly, aby umožnilo nezávislé prošetření nuceného přistání letounu společnosti Ryanair, při kterém byli zadrženi opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho přítelkyně, uvedla v sobotu agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká administrativa neupřesnila, proti kterým běloruským společnostem budou sankce zavedeny. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Bílý dům také vyzval běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby nechal propustit všechny politické vězně a začal dialog s opozicí. Cílem je vyhlášení v Bělorusku svobodných a spravedlivých prezidentských voleb.

Evropská unie se kvůli Bělorusku zlobí. Šance na propuštění Prataseviče podle Jourové nejsou vysoké

Číst článek

Americká administrativa neupřesnila, proti kterým běloruským společnostem budou sankce zavedeny. První americké sankce proti Bělorusku začaly platit v roce 2006, informovala agentura DPA.

V neděli běloruské letectvo donutilo k přistání v Minsku letadlo společnosti Ryanair na lince z Atén do Vilniusu. Běloruské úřady tvrdí, že tak učinily kvůli podezření, že je na palubě bomba. V letadle však bezpečnostní složky zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni.

Západ incident odsoudil, přičemž řada politiků neváhala postup běloruského režimu označit za pirátství, únos či akt státního terorismu. Řada unijních zemí, včetně Česka, poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území a přepravci z EU se navíc začali vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme