Americký Chrysler vyhlásil bankrot

Americká automobilka Chrysler vyhlásila bankrot. Je to vůbec poprvé, co jedna z největších amerických automobilek žádá o ochranu před věřiteli. Většinovým vlastníkem podniku se má stát italský Fiat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automobilka Chrysler - sídlo | Foto: ČTK/AP

"Podporuji plán Chrysleru využít zákona o bankrotu, aby se zbavil zbývajících závazků a mohl se znovu postavit na nohy," prohlásil prezident Barack Obama. Vedení společnosti se nedokázalo dohodnout s věřiteli o restrukturalizaci dluhu.

Vláda jí další pomoc odmítala, ale teď dostane až 8 miliard dolarů ze státních peněz jako součást bankrotového řízení. Bílý dům spojení s Fiatem podle prezidenta Obamy podporuje a doufá, že celý bankrot nebude trvat déle než jeden nebo dva měsíce.

Prerzident Obama sice mluví o tom, že bankrot není známkou slabosti, ale obratem k návratu Chrysleru k někdejší síle a slávě. Málokdo však pochybuje, že bolestivá restrukturalizace bude znamenat další otřesy v už tak těžce postiženém státu Michigan a hlavně v Detroitu. Ve městě a okolí už teď nezaměstnanost přesahuje dvojnásobek celonárodního průměru.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme