Americký Chrysler vyhlásil bankrot

Americká automobilka Chrysler vyhlásila bankrot. Je to vůbec poprvé, co jedna z největších amerických automobilek žádá o ochranu před věřiteli. Většinovým vlastníkem podniku se má stát italský Fiat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automobilka Chrysler - sídlo | Zdroj: ČTK

"Podporuji plán Chrysleru využít zákona o bankrotu, aby se zbavil zbývajících závazků a mohl se znovu postavit na nohy," prohlásil prezident Barack Obama. Vedení společnosti se nedokázalo dohodnout s věřiteli o restrukturalizaci dluhu.

Vláda jí další pomoc odmítala, ale teď dostane až 8 miliard dolarů ze státních peněz jako součást bankrotového řízení. Bílý dům spojení s Fiatem podle prezidenta Obamy podporuje a doufá, že celý bankrot nebude trvat déle než jeden nebo dva měsíce.

Prerzident Obama sice mluví o tom, že bankrot není známkou slabosti, ale obratem k návratu Chrysleru k někdejší síle a slávě. Málokdo však pochybuje, že bolestivá restrukturalizace bude znamenat další otřesy v už tak těžce postiženém státu Michigan a hlavně v Detroitu. Ve městě a okolí už teď nezaměstnanost přesahuje dvojnásobek celonárodního průměru.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme