Americký Detroit vyhlásil bankrot, dluží přes 18 miliard dolarů

Americké město Detroit vyhlásilo největší bankrot v historii Spojených států. Federální soud žádá o ochranu před věřiteli. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudních dokumentů. Město dluží přes 18 miliard dolarů, což je v přepočtu 365 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké město Detroit | Zdroj: Reuters

„Bylo to těžké a bolestivé rozhodnutí. Ale jsem přesvědčený, že nám nezbyla jiná racionální možnost,“ vysvětluje guvernér státu Michigan Rick Snyder.

Ratingové agentury snížily hodnocení Detroitu pod jakoukoliv míru i rizikového investování už v roce 2009. Léta si Detroit půjčoval na splácení dluhů a příjmy z daní se snižovaly tak, jak lidé odcházeli.

Největšího rozmachu dosáhl Detroit za druhé světové války, respektive těsně po válce v 50. letech, jako centrum vojenského a automobilového průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v americkém Detroitu shrnuje Ondřej Bouda

Město bývalo čtvrtým nejlidnatějším městem v Americe, ale za poslední desetiletí klesl počet jeho obyvatel z necelých dvou milionů na 700 tisíc. V ulicích je přes 78 tisíc opuštěných domů a jejich počet stále roste.

Nesvítí 40 procent lamp. Jezdí jen třetina sanitek. Pouze půlka lidí platí daně z nemovitosti. A Detroit má nejvyšší zločinnost v USA, přitom si ale lidé stěžují, že policie už ani nezvedá telefony.

Detroit má hned několik skupin věřitelů. Asi polovina dluhu jsou investoři, kteří kupovali městské dluhopisy na trhu, a to ale třeba i v době, kdy už ratingové agentury před nimi varovaly. Ještě loni město prodalo dluhopisy za 123 miliony dolarů.

Většina těchto dluhů je krytá daňovými příjmy. No a pak jsou ještě nekryté závazky a to jsou třeba penzijní fondy městských zaměstnanců v celkové výši tři a půl miliardy nebo téměř 6 miliard na zdravotním pojištění a dalších zaměstnaneckých výhodách.

Bankrot města není bankrot firmy. Detroit musí žít dál

„Je to směs korupce, špatného managementu, ale také úpadku automobilového průmyslu, který se sice dostává do trošku lepší fáze, ale dlouhodobé trvání těchto tří faktorů je velmi důležité. Možná bych k tomu ještě přidal to, že většina bílých obyvatel prchá ze středu města,“ shrnuje příčiny bankrotu česko-americký investiční bankéř Ondřej Jonáš a dodává, že tím pádem spolu s lidmi dochází k odlivu příjmů z daní.

Podle Ondřeje Jonáše může mít bankrot města očistný charakter. Soudy budou muset rozhodnout o legitimitě některých kroků, které město v uplynulých letech podniklo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příčiny a důsledky krize Detroitu shrnuje česko-americký investiční bankéř Ondřej Jonáš

„Dává to možnost otevřít některé korupčně podepsané kontrakty, kde město má závazky, které jsou zcela nesmyslné. Dává to také velice významně možnost upravit kupříkladu závazky penzijních fondů vůči bývalým zaměstnancům, kteří se možná odsouhlasili benefity, na které vůbec nemají nárok,“ domnívá se Ondřej Jonáš.

Detroit není první město, které o bankrot žádá, i když je to zatím největší případ. A nucený správce bude mít co dělat, aby přesvědčil věřitele o odepsání třeba 90 procent dluhu. Nicméně starosta věří, že si město nakonec dokáže poradit.Bankrot města není takový jako bankrot nějaké firmy, protože město musí fungovat dál. Což starosta ujišťuje, že by mělo. A není možné ani rozprodávat jednotlivé ulice nebo parky.

Jediné co vlastně zbývá je dohodnout se na tom, kolik se z původní částky splatí. Nucený správce se chtěl dohodnout na deseti centech z každého dolaru. Ale investoři byli ochotni přistoupit tak na 80 centů. Mnohem hůř jsou na tom městští zaměstnanci - například hasiči, policisté - kteří dost možná úplně přijdou o penze. Budou ale i nadále dostávat své platy a služby by tak měly i nadále bez problémů fungovat.

Krize městské pokladny navíc přichází ve chvíli, kdy se soukromý sektor po letech útlumu probouzí. Jedná se především o automobilový průmysl ve městě, který však dává práci už jen zlomku někdejších zaměstnanců. Nicméně právě automobilky by mohly vlít novou krev do žil uvadajícího města.

Vít Pohanka, Ondřej Bouda, Michaela Vydrová, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme