Americký soud bude rozhodovat o bankrotu Detroitu, město ho vyhlásilo v červenci

Obyvatelé amerického Detroitu čekají na verdikt soudu o budoucnosti města. Ten má dnes rozhodnout, jestli má krachující metropole nárok na ochranu před věřiteli. Detroit vyhlásil bankrot v polovině července. Jde o největší finanční krach města v historii Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Detroitu leží na břehu stejnojmenné řeky | Foto: Creative Commons License, Barbara Eckstein

Desetitisíce obyvatel Detroitu netrpělivě čekají na soudní rozhodnutí, které může výrazně ovlivnit jejich život a podepsat se na výplatě důchodů, fungování služeb a zdravotní péči.

Detroit požádal o ochranu před věřiteli ve chvíli, kdy jeho dluhy dosáhly výše přes 18 miliard dolarů.

Málokdo zpochybňuje špatnou finanční kondici města, jehož počet obyvatel se zcvrknul ze dvou milionů na 700 tisíc.

Město se potýká s vysokou kriminalitou, nízkými příjmy z daní a důsledky problémů v automobilovém průmyslu. Více než třetina obyvatel žije pod hranicí chudoby.

Soud nyní musí rozhodnout nejen o tom, zda je Detroit skutečně v platební neschopnosti, ale také jestli město jednalo s věřiteli v dobré vůli.

Kdysi bohatý Detroit se do problémů dostával celá desetiletí, kdy příjmy zaostávaly za výdaji. Řada firem se odstěhovala, některé podniky skončily, rostla kriminalita. Detroit je nejchudší americké velkoměsto.

Prázdné domy na předměstí, i takový je dnes Detroit | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme