Američtí ekonomové uvítali dohodu o daních a rozpočtových škrtech opatrně

Spojené státy se těsně vyhnuly pádu do finanční propasti. Kongres schválil v noci na dnešek rozpočtovou reformu, která odvrací hrozbu drastických škrtů a návratu recese. Daně se budou zvyšovat jen bohatým Američanům, debata o snížení výdajů se odkládá o dva měsíce. Analytici kompromis v prvních reakcích opatrně uvítali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký dolar

Americký dolar | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Bohužel nebyla podpora a čas na širší dohodu o rozpočtové reformě,“ postěžoval si mimo jiné prezident Barack Obama. Současně ujistil, že Bílý dům a Kongres budou dál o hlubší reformě jednat.

Na debatu budou mít nyní dva měsíce. Pokud by se Kongres nedohodl, začaly by platit rozsáhlé rozpočtové škrty s velkými negativními důsledky pro celou ekonomiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak na dohodu o daních a rozpočtových škrtech v USA reagují ekonomové, přiblížil washingtonský zpravodaj ČRo Vít Pohanka.

Washingtonský zpravodaj ČRo Vít Pohanka upozornil, že kromě zvýšení daní bohatým a také dědické daně na velké majetky nad 5 milionů dolarů se zvyšuje mírně i zaměstnanecká daň. „O tom prezident Obama pomlčel, a to se, sice mírně, dotkne velké části Američanů,“ dodal.

Ekonomové kompromis v prvních reakcích opatrně přivítali. Krach jednání by podle nich znamenal obrovskou nejistotu na finančních trzích. Uvrhl by Ameriku s nejvyšší pravděpodobností zpátky do recese.

Zároveň ale analytici stejně jako prezident Obama upozorňují, že není vyřešený hlavní problém, kterým je rekordní tempo zadlužování Ameriky.

Pro americký rozpočet z dlouhodobější perspektivy dohoda podle zpravodaje příliš mnoho ale neznamená. Amerika se zadlužuje a řešení vlastně jen odsunula.

„Obrazně řečeno jako loď se USA vyhnuly jednomu hrozivému útesu, ale pořád udržují kurs směrem ke skalnatému pobřeží, na kterém, pokud nezmění ten kurs, jednoho dne Amerika ztroskotá,“ přiblížil zpravodaj.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme