Američtí kongresmani se dohodli na podpoře finančního sektoru

Americký Kongres oznámil dohodu - představitelé republikánů a demokratů potvrdili, že zákonodárci budou hlasovat pro záchranný balíček navržený vládou prezidenta Bushe. Ten počítá až se 700 miliardami dolarů na vykoupení špatných aktiv od amerických bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Americká vláda dostane, co žádala - jenom ne najednou. Nejprve 250 miliard dolarů na pomoc bankám v potížích. Potom 100 miliard, požádá-li o to Bílý dům. Usoudí-li ministr financí Henry Paulson, že potřebuje na pomoc finančním společnostem dalších 350 miliard dolarů, dostane je, pokud bude souhlasit Kongres.

To jsou hlavní body dohody amerických zákonodárců, kteří by měli o definitivním znění vládního plánu pomoci finančním trhům hlasovat co nejdřív. To aby ujistili investory na světových burzách, že Spojené státy nenechají krizi vypuknout v plné síle bez vládního zásahu.

Banky, které vládní pomoc přijmou, budou za záchranu platit akciemi, které by měly vrátit peníze do státní pokladny. Manažeři finančních společností, které dostanou pomocnou ruku, budou mít podle předběžné dohody omezený plat a nebudou moci počítat s tučným odchodným a zlatými padáky, které často představují miliony dolarů.

Problémy finančních institucí byly i tématem Ranního interview Radiožurnálu s Janem Burešem, hlavním ekonomem Poštovní spořitelny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview s Janem Burešem

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme