Američtí politici se opět nemohou dohodnout na nutných úsporách

Američtí politici podle posledních zpráv opět nezvládají zadlužení země. Takzvaná superkomise složená ze zástupců republikánů a demokratů totiž dnes zřejmě oznámí, že selhala a neshodla se na tom, jak uspořit 1,2 bilionu dolarů. Futures, které naznačují, jakým směrem se trhy po otevření vydají, dnes v noci oslabovaly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washington

Washington | Foto: Vojtěch Pohanka

Přitom to byla právě neschopnost obou politických stran najít kompromis, co v srpnu zapříčinilo snížení ratingu Spojených států a turbulence na světových trzích. Superkomise má konečnou uzávěrku ve středu.

„Akciové trhy to vnímají negativně, protože to zvyšuje dále nervozitu, která je již tak veliká v souvislosti s tím, co se děje v eurozóně. A přitom v podstatě doteďka se americké akciové trhy vcelku dost dobře držely díky poměrně slušným americkým makroekonomickým číslům,“ potvrzuje ekonom ČSOB Jan Čermák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom ČSOB Jan Čermák mluvil ve Světě o deváté o zadlužení Spojených států

Částka 1,2 bilionu je sice vysoká, někteří komentátoři jako třeba Business Insider ji ale nepovažují za až tak zásadní.

Suma má totiž být rozložena do deseti let, vysvětluje Čermák, takže na jeden rok se o tak ohromnou částku opravdu nejedná.

„Spíše jde o to vyslat trhům signál, že Amerika hodlá dělat něco se svým veřejným dluhem a vůbec s udržitelností růstu toho dluhu,“ dodává.

Pokud by se zástupci republikánů a demokratů skutečně nedohodli, znamenalo by to podle Čermáka, že se Kongres není schopen domluvit na klíčových otázkách týkajících se fiskální politiky státu, což by bylo obzvláště problematické v době, kdy je do konce roku potřeba schválit novely některých důležitých zákonů – prodloužení dávek v nezaměstnanosti a Obamovy daňové škrty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americkém zadlužování mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„O těchto věcech bude Kongres jednat a tato nedohoda značí, že může přijít i další nedohoda ohledně těchto záležitostí, a z toho můžou být právě trhy nervózní, zejména potom ty akciové,“ domnívá se Čermák.

Od roku 2013 by se začaly škrtat výdaje mimo jiné na obranu, což se nelíbí republikánům, ale také na vzdělání a zdravotnické programy, což se zase nelíbí demokratům.

Z nedohody se obě strany obviňují vzájemně. Americká veřejnost vinní obě strany stejně. Vinní je z neschopnosti. Důvěra v Kongres a jeho počínání stále klesá. Teď už si 12 % Američanů myslí, že Kongres je užitečný.

Republikáni odmítají zvýšení daní, které chtějí demokraté a které by pomohlo zvýšit příjmy federální vlády. Demokraté naopak odmítají snížit deficit pouze za pomocí škrtů ve výdajích.

Vít Pohanka, Roman Chlupatý, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme