Amerika bude podle prezidenta Obamy šetřit

Barack Obama dnes odhalí plán, jak seškrtat rekordně vysoké americké deficity během příštích deseti let o bilion a sto miliard dolarů. Televizi CNN to včera prozradil šéf rozpočtového týmu Bílého domu Jack Lew. Jak doplnil, Obama zároveň oznámí, že do konce svého prvního volebního období v roce 2012 sníží deficit, s nímž Spojené státy teď hospodaří, o polovinu. Republikáni s těmito plány okamžitě vyjádřili nespokojenost. Podle nich totiž nejsou škrty dostatečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, prezident USA | Foto: Bílý dům

„Můj rozpočet zmrazí domácí výdaje na příštích pět let,“ řekl Barack Obama ve svém pravidelném víkendovém projevu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaných úsporných opatření Baracka Obamy mluvil na Rádiu Česko Pavel Mertlík z Raiffeisenbank

Jen tohle opatření by mělo podle amerického prezidenta snížit rozpočtový schodek v příštím desetiletí o deset procent. Celkově by se měl ve zmíněném období snížit deficit o víc než bilion dolarů. Dvě třetiny z toho se podle Bílého domu ušetří škrty, třetinu představují očekávané zvýšené daňové příjmy.

Vláda představí svůj rozpočet až dnes. Představitelé republikánské opozice jsou ale předem skeptičtí a budou podle očekávání požadovat drastičtější škrty ve výdajích federální vlády.

„Informace, které jsou k dispozici, jsou zatím kusé. Jednou z těch dostupných je to, že do roku 2015 nebo 2016 se má deficit snížit na tři procenta HDP. Z těch letošních deseti během pěti let na tři, to je docela hodně,“ říká Pavel Mertlík z Raiffeisenbank a dodává:

„I kdyby ale Amerika dokázala ten plán naplnit, nebo dokonce nějaký ambicióznější, povede to k tomu, že se míra zadlužení stabilizuje. To samo o sobě nepřinese snížení amerického dluhu v poměrovém vyjádření. V absolutním vyjádření ten dluh samozřejmě poroste dál.“

Vít Pohanka, Roman Chlupatý, pir, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme