Amerika se nevyhne fiskálnímu útesu. Politici vyzývají ke klidu

Washington se nevyhne finančním problémům. Kongres nedokázal do půlnoci najít dohodu o tom, jak snižovat zadlužení Ameriky. Drtivé většině Američanů vzrostly ode dneška daně z příjmu, v platnost vstoupily plošné rozpočtové škrty. Politici ale vyzývají ke klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka

„Dohoda odvrátit zvýšení daní je na dohled, ale ještě jsme ji neuzavřeli,“ prohlásil prezident Barack Obama.

Technicky vzato platí ode dneška 98 procent pracujících Američanů vyšší daně, snižuje se rozpočet federální vlády. Podle ekonomů hrozí americké ekonomice vážný propad.

Jenže Nový rok je svátek a politici ještě mají trochu drahocenného času. Už 7 hodin před vypršením termínu oznámili představitelé Sněmovny reprezentantů, že na Silvestra večer o dohodě hlasovat nebudou. Jednání proto pokračují dnes.

Na dočasném odvrácení pádu z fiskálního útesu se v noci našeho času shodli lídři demokratů. Dvouměsíční odklad automatických škrtů v rozpočtu podepsali prezident Barack Obama, šéf demokratů v Senátu Harry Reid a Nancy Pelosiová, která zastupuje demokratickou menšinu ve sněmovně reprezentantů.

K dohodě se ale zatím nepřidali republikáni, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů. Ta se navíc sejde až v poledne washingtonského času.

Vít Pohanka, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme