Analytik: Běloruské hospodářství se po volbách nezmění

Běloruský režim po prezidentských volbách opět rozehnal opoziční demonstraci. V zemi, jejíž ekonomika závisí na poplatcích, které jí za přepravu plynu do Evropy platí Rusko, se na pohled nic nemění. Ale Bělorusko balancuje mezi Moskvou a Bruselem. Brusel podmiňuje svou finanční pomoc demokratizací. A menší ochota Moskvy dále podporovat prezidenta Alexandra Lukašenka, může připravit Bělorusko až o třetinu státního rozpočtu. A to už by svůj vliv mělo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivní běloruskou opozici podporují i někteří čeští politici

Aktivní běloruskou opozici podporují i někteří čeští politici | Foto: Kasia Jot

„Bělorusko prošlo jakousi transformací od roku 1992 do roku 1994 a Lukašenko byl ten, kdo ten proces zvrátil zpátky. Osobně si myslím, že se ani po těchto volbách v Bělorusku nic nezmění. Lukašenkovi celý systém vyhovuje a systém je organizován tak, aby ho podporoval,“ říká analytik Asociace pro mezinárodní otázky Karel Svoboda a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji hospodářství Běloruska po tamních posledních prezidentských volbách mluvil na Rádiu Česko analytik Asociace pro mezinárodní otázky Karel Svoboda

„Lukašenko provozuje ekonomiku, která se dá charakterizovat jako plánovaná. Na druhou stranu otevírá trh především drobným podnikatelům. Ve volbách šlo o to, udržet si moc a to Lukašenko zvládl docela bezproblémově.“

Podle Svobody Lukašenka nezajímá, jestli Bělorusko bude patřit do Evropské unie nebo do unie s Ruskem. Hlavně, aby si udržel moc a nezávislost. Proto všechny procesy co nejvíce natahuje, aniž by dospěl k nějakému výsledku:

„Neustále balancuje mezi dvěma póly, tedy Ruskem a Unií, právě s tím cílem, aby získal z obou stran co nejvíce.“

V regionu se diskutuje o hospodářské unii Ruska, Kazachstánu a Běloruska, o které budou představitelé těchto států jednat také zítra. Analytik Svoboda ale v takovou unii nevěří:

„Nejvíce tomu brání to, že Lukašenko zase tak moc žádnou unii nechce. Pokud by otevřel Bělorusko Rusku, jeho investorům a výrobkům, velmi rychle by se zjistilo, že běloruské podniky nemají velkou šanci v této konkurenci uspět. A kontrola ekonomiky je do značné míry Lukašenkovou jedinou zbraní. Navíc ekonomiky těchto tří zemí mají totálně rozdílnou strukturu. Kazachstán a Rusko jsou vývozci surovin, Bělorusko je dovozce. Rusko a Kazachstán jsou tržní ekonomiky, v Bělorusku je tržní podíl velmi malý.“

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme