Analytik: Bez podpory upisovatelů by akcie Facebooku pravděpodobně zavíraly v minusu

Akcie Facebooku mají za sebou první den na burze. Dlouhé čekání na IPO společnosti skončilo podle některých analytiků fiaskem. Jiní mluví o standardním průběhu. Čerstvě ženatý zakladatel společnosti Mark Zuckerberg se k průběhu primárního úpisů akcií a prvnímu dni na burze ještě oficiálně nevyjádřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup Facebooku na burzu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Akcie společnosti Facebook vstoupily na burzu pátek s velkým očekáváním. Analytik společnosti Patra Branislav Soták ale míní, že úspěchem byl první úpis jen pro brzké investory nebo zaměstnance společnosti, kteří prodávali své podíly v primární emisi.

„Jinak první den obchodování žádnou hitparádou nebyl. Provázela jej řada i technických problémů Nasdaqu, který emisi řídil. Cenu akcií do velké míry podporovali upisovatelé, kteří v podstatě začali realizovat takzvanou Over-allotment opci a skupovat akcie z trhu zpátky, aby podpořili jejich cenu,“ vysvětlil na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

První den obchodování akcií Facebooku zhodnotil na Rádiu Česko analytik společnosti Patra Branislav Soták

List New York Post cituje makléře z Wall Street, podle kterých se akcie Facebooku nepropadly jen díky masivní podpoře bank.

„Vzhledem k tomu, že akcie zavřely necelé procento v plusu, znamená, že existuje vysoká pravděpodobnost, že by zavíraly v minusu, pokud by nedošlo k podpoře ze strany upisovatelů,“ uvedl.

Počáteční hodnota akcie byla 38 dolarů. V první minutě obchodování se dostala nad 42 dolarů a později vystoupala na 45 dolarů, pak ale klesla k upisovací úrovni 38 dolarů. „Osobně vidíme férovou hodnotu akcii Facebooku někde v pásmu 25 až 30 dolarů za akcii,“ dodal Soták.

Někteří odborníci radí akcie Facebooku prodávat, protože jsou podle nich až příliš štědře oceněny. „Společnost Patria má oficiální doporoučení akcie Facebooku prodat při současné ceně,“ řekl Soták.

Tomáš Pavlíček, Barbora Kreuzerová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme